Međutim, važno je znati da Svetu tajnu pričešća nije potrebno čekati samo na najveći hrišćanski praznik.
Tokom četvrte nedelje Uskršnjeg posta, vernici imaju priliku da se pričeste ne samo subotom i nedeljom, već i sredom i petkom. Uslov za primanje pričesti je da vernici poste i ispovede se pre liturgije. Ovo omogućava češće primanje Svetog tajanstva, čime se jače povezuju sa Hristom.
U crkvama se tokom ove nedelje služe liturgije pređeosvećenih darova sredom i petkom, dok je u petoj nedelji pričešće moguće i u četvrtak između velikih bdenija. U poslednjoj nedelji posta, poznatoj kao strasna sedmica, liturgije se održavaju ponedeljkom, utorkom i sredom.
Ova liturgija omogućava osvećivanje hleba i vina, koji se potom koriste za pričest vernika u danima pokajanja, a ne samo tokom subota i nedelja.

Foto: Printscreen
Mnogi vernici se pitaju koliko puta je dozvoljeno pričestiti se tokom velikih postova poput Uskršnjeg, Božićnog, Petrovskog ili Velikogospojinskog posta.
Prema savetima sveštenika, ukoliko vernici poste ceo post, mogu se pričestiti svaki put kad prisustvuju liturgiji – uz prethodnu ispovest i nastojanje da ne ponove greh. Ako neko poste samo jednu nedelju, mogu primiti pričest u danu liturgije, ali tada je obavezna ispovest radi dobijanja blagoslova crkve.
Što se vernici češće pričeste tokom posta, to se jače povezuju sa Isusom Hristom, unoseći u sebe simbolično telo i krv Hristovu – „hleb života“.
Sveštenici stoga savetuju da oni koji poste ceo post ne propuste nijednu liturgiju niti priliku za pričest, jer time obezbeđuju sebi veliku blagodat.
Dodaj komentar