Predstava Tomislav i Adriana pružit će publici uvid u mladost prvog hrvatskog kralja Tomislava, otkrivajući bogatu baštinu naše povijesti kroz dinamičnu, emotivnu i poučnu priču. Predstava će biti premijerno izvedena u petak, 21. veljače 2025. u Gradskom kazalištu Trešnja.
Priča prati mladog Tomislava, kojemu otac, knez Muncimir, dogovara brak s franačkom princezom. No, Tomislavovo srce pripada Adriani, djevojci skromnog podrijetla. Očev pokušaj da kroz spletke ukloni Adrianu iz Tomislavova života izaziva buran sukob generacija, sve dok Muncimir ne shvati da ne može spriječiti ono što je unaprijed zapisano u zvijezdama.
Radnja je smještena na povijesne lokacije Dalmacije – Split, Zadar i dvor u Bijaćima podno Kozjaka – te pruža autentičan pogled na tadašnje običaje, svakodnevicu i političke odnose.
– Drama Tomislav i Adriana vodi nas u rani srednji vijek u Kneževini Hrvatskoj, prateći odrastanje mladog kneževića Tomislava, sina kneza Muncimira, koji će u povijesti ostati zapamćen kao prvi hrvatski kralj. Ova fikcionalna biografija mladog Tomislava služi kao dobar podsjetnik na doba viteštva i vrline koje ono utjelovljuje i uznosi. Ljubavna priča kraljevića Tomislava i siromašne djevojke Jadranke, odrasle na obali, koja će mu postati nevjesta, zabavno je i poučno štivo o prvim danima hrvatske državnosti, rađanju ljubavi i prijateljstva između dvoje mladih ljudi. U vremenu u kojem živimo, identitet postaje pokretačka sila zajednice, a ova tisuću i sto godina stara hrvatska prošlost ispunjava nas ponosom – objašnjava redatelj Zoran Mužić.
Dodatnu vrijednost i dinamičnost predstavi donose snažne glumačke interpretacije koje vjerno oživljavaju živopisne likove, dok moćna glazba majstorski ističe napetost situacija i emocionalnu dubinu priče.
Hrvatskog kneza Muncimira utjelovljuje Krunoslav Klabučar, dok njegovog sina, prvog hrvatskog kralja Tomislava, igra Matija Čigir. U ulozi Adriane je Lucija Rukavina, u ulozi Perzijanca Marduka Radovan Ruždjak, a zadarskog biskupa Vitalisa Luka Bulović.
Ulogu Adrianina oca i nosača tumači Tvrtko Jurić, Hrvoje Barišić utjelovljuje buzdovanara Kliska, dok ribara Grgura i njegovu suprugu Marušu igraju Silvio Mumelaš i Tamara Vrdoljak. U ulozi krčmarice Anke pojavljuje se Vanda Vujanić Šušnjar, a svijet razbojnika živopisno oslikavaju Kruno Bakota kao Dabro i Tomislav Dunđer kao Zlomir.
Tekst je napisao Hrvoje Hitrec, dok režiju potpisuje Zoran Mužić. Scenografiju je kreirala Dinka Jeričević, a kostimografiju Tea Bašić Erceg. Za oblikovanje rasvjete zadužena je Vesna Kolarec, dok je glazbu komponirao Radovan Ruždjak. Autor plakata je Igor Kordej.
Predstava je namijenjena djeci i mladima, a svi zainteresirani mogu ju pogledati u Gradskom kazalištu Trešnja 22., 23. i 28. veljače.
Dodaj komentar