Kina dominira tržištem električnih vozila, dok SAD zaostaju zbog manjka opcija i nižih ulaganja. Rivian planira da lansira model R2 po nižoj ceni kako bi pomogao da se sustigne Kina.
Kina dominira globalnim tržištem električnih vozila, a prema rečima izvršnog direktora Riviana (RIVN), RJ Scaringea, ovo se nije desilo slučajno. Nakon što su istisnuli globalne proizvođače automobila sa svog domaćeg tržišta, kineski proizvođači električnih vozila brzo se šire na inostrana tržišta. Scaringe je objasnio zašto Kina vodi u ovoj promeni i šta SAD mogu da urade kako bi održale korak.
Foto: Rivian
Zašto Kina vodi u električnim vozilima
Tokom nedavnog razgovora sa Rishijem Dhallom, potpredsednikom automobilskog sektora NVIDIA-e, Scaringe je istakao da je prošle godine samo 8% novih vozila koja su prodata u SAD bila električna.
Za poređenje, električna vozila činila su 45% svih prodaja automobila u Kini prošle godine. To je ogromna razlika. Kina je gotovo šest puta ispred SAD u pogledu usvajanja električnih vozila.
Kada je upitan o „munjevitoj brzini“ inovacija u Kini, sa novim modelima, naprednom baterijskom tehnologijom i mnogo nižim cenama električnih vozila, izvršni direktor Riviana je objasnio kako kompanije u SAD mogu da nauče od njih.
Foto: Rivian
Jedan od najvećih razloga je nedostatak opcija u SAD. Scaringe kaže da postoje samo „jedna ili dve sjajne i vrlo atraktivne opcije“ ispod 50.000 dolara. Jedna od tih opcija je Tesla, sa modelima Y i 3. Ovo je očigledno iz „ekstremnog“ tržišnog udela Tesle u poslednjih nekoliko godina.
Iako su Tesla vozila sjajna, još uvek postoji stotine drugih opcija za vozila na benzin, sa različitim cenama, brendovima, karakteristikama i još mnogo toga.
Scaringe kaže da SAD treba da ponudi mnogo više električnih vozila kako bi održale korak sa Kinom. Rivian trenutno prodaje SUV R1S i električni pikap R1T, ali to su glavni modeli koji koštaju više od 70.000 dolara i imaju relativno mali tržišni deo.
Foto: Rivian
Koju ulogu će Rivian igrati?
Rivianov sledeći proizvod, R2, „drastično širi te mogućnosti“. Srednje veliki R2 SUV počeće sa cenom od oko 45.000 dolara, što je gotovo polovina cene modela R1S i R1T.
Scaringe je objasnio da R2 uzima „magiju“ onoga što je Rivian postigao sa skupljim modelima i stavlja je u nešto manji paket.
Iako izvršni direktor Riviana obećava da je to „najkul vozilo“, SAD će morati da ponudi više od toga kako bi održale korak. Potrebno je da R2 bude uspešan, a potrebni su nam još „10, 15, 20 drugih opcija“ kako bi penetracija električnih vozila zaista porasla u SAD.
Foto: Rivian
Kada razlika u troškovima rada nestane, Scaringe je objasnio, ono što nam preostaje su karakteristike vozila, sadržaj i druge tehničke prednosti.
U SAD, dve kompanije, Rivian i Tesla, su „preoblikovale mrežnu arhitekturu“ sa vertikalno integrisanim tehnološkim stackovima. U Kini, mnoge kompanije to rade od nule.
Pošto mnogi proizvođači automobila na Zapadu nabavljaju senzore i računare od različitih dobavljača, gotovo je nemoguće da ih nateraju da rade u sinhronizaciji, a kamoli da ih ažuriraju.
Foto: Rivian
Da bi bile konkurentne, „morate da imate pravu infrastrukturu“, rekao je Scaringe, aludirajući na vertikalnu integraciju tehnologije. Rivian već ima jednog velikog globalnog proizvođača, Volkswagen, koji planira da koristi njegov softver u svojim sledećim generacijama električnih vozila. Rivian i VW su lansirali zajednički poduhvat vredan do 5,8 milijardi dolara u novembru.
U međuvremenu, Rivian širi svoju fabriku u Normalu, IL, dok se priprema za lansiranje R2. Srednje velika platforma je još uvek na putu da bude lansirana 2026. godine.
Foto: Rivian
Kada nadogradnje budu završene, Rivian će moći da proizvodi oko 215.000 vozila godišnje, u poređenju sa oko 150.000 trenutno. Kada nova fabrika električnih vozila u Džordžiji bude počela da radi, što se očekuje 2028. godine, Rivian očekuje da poveća kapacitet proizvodnje za još 400.000 jedinica.
R2 je samo početak za Rivian, sa modelima R3 i tri-motornim R3X koji će biti lansirani ubrzo nakon toga. Rivian će prodavati R2 u inostranstvu, na mestima kao što je Evropa, dok širi brend globalno.
Kurir
Dodaj komentar