Engleska glumica Kira Najtli (39) je u svetu šoubiznisa od svoje šeste godine. Tačnije, od rođenja, jer su njeni roditelji, Vil Najltli i Šarman Mekdonald oboje bili pozorišni glumci. Majka je, takođe, pisala scenarije i režirala.
Do 2003. imala je niz uspešnih projekata iza sebe i već je bila prepoznatljiva u Velikoj Britaniji, posebno nakon uspeha nezavisnog filma „Baš kao Bekam“. No, te godine je dobila ulogu Elizabet Svon u projektu u koji su mnogi sumnjali,avanturi „Pirati s Kariba: Prokletstvo crnog bisera“. Film, a zatim i njegova četiri nastavka, postići će ogroman uspeh. Kira je imala 19 godina kada su prvi „Pirati“ pomeli blagajne svetskih bioskopa. Iste godine imala je manju ulogu u još jednom megahitu, romantičnoj komediji „Zapravo ljubav“.
Uspeh je imao jako mračnu stranu o kojoj Najtli, poznata po otvorenosti i jasnim, čvrstim stavovima, govori često i strastveno.
Sada je u razgovoru za Los Angeles Times pričala o zastrašivanju i nametljivosti koju je trpela na početku karijere, kada su je progonili muškarci koji su joj govorili da je „sama kriva“ za njihov agresivni interes za nju, pišu strani mediji.
– Čak i tako mlada bila sam svesna koliko je to šokantno. Bilo je tu mnogo manipulacije, mnogi su me muškarci uveravali „da ja to želim“. To je jezik silovanja. Znate: ‘Dobila si šta si tražila“. Bila je to vrlo nasilna, ženomrzačka atmosfera. Jako je teško kada izgubite privatnost u svojim tinejdžerskim i ranim 20.-im godinama života, kad ste pod tolikim pritiskom u trenutku dok još odrastate. – rekla je.
Glumica, čiji je novi projekat, špijunska serija „Crne golubice“ upravo stigla na Netfliks i dobila visoke ocene – na Rotten Tomatoes ima 98 posto, na IMDb 7,2 od 10, često razmišlja o tome.
– No, da nije bilo tog perioda u mom životu danas ne bih imala finansijsku stabilnost ni karijeru koju imam. Imala sam tih nekoliko godina, od 17. do otprilike 21. i nikad više neću doživeti uspeh kakav sam tada doživela. Je li imao visoku cenu? Da, jeste. Jako visoku cenu – rekla je.
Rekla je i kako ponekad nije mogla da veruje kako se ljudi prema njoj ponašaju u javnom prostoru, te kako su joj jasno pokazivali da je ona ta koja želi da je muškarci progone.
– Bilo da se to događalo zato što je neko mentalno bolestan ili zato što je neko od toga imao materijalnu korist, meni je bilo svejedno. Bilo je to teško vreme za mladu ženu izloženu pažnji javnosti.
Najtli, koja ima dve ćerke, veruje da je internet značajno pojačao ove probleme.
Danas je poznato kako se u jednom trenutku slomila. Pre šest godina otkrila je u intervjuu za The Hollywood Reporter da je u 22. godini pukla. Tri meseca nije mogla da napusti kuću. Morala je „na hipnoterapiju“ da bi bila u stanju da se pojavi na crvenom tepihu na dodeli nagrada Bafta 2008. godine, kada je film „Okajanje“ u kojem je igrala glavnu ulogu dobio niz priznanja.
Najtli je 2018. godine napisala esej „The Weaker Sex“, u kojem je govorila o tome kako eksplicitna i prikrivena mizoginija ućutkuje žene. I obratila se kolegama.
„Nisam u stanju da glumim da koketiram ili majčinski se ponašam da bi se moj glas čuo. Bolesna sam od toga. Budi fina, budi podrška, budi lepa ali ne previše lepa, budi mršava ali ne premršava, budi se*si ali ne previše se*si, budu uspešna, ali ne previše uspešna… Ali ja ne želim da budem ni zavodnica ni majka, zavodnica i majka, pa opet zavodnica i majka. Ne želim da flertujem s tobom jer ne želim da spavam sa tobom. I ne želim se prema tebi ponašati kao majka, jer ti nisam majka. Želim raditi, stari. Je li to u redu? Govoriti i da me čuju, da mi govore i da slušam. Muški ego. Prestanite nam stajati na putu.“
Iste je godine, kada je MeToo pokret bio na vrhuncu, u intervjuu za The Guardian objasnila da je esej napisala sa ciljem „nastavka razgovora o važnim temama“, nadajući se da će se više govoriti o ženskim iskustvima i da će ih društvo bolje razumeti u budućnosti.
– Pre majčinstva si se*si, ali kada govorimo o tom trenutku širenja vagine onda je to zastrašujuće. Tamo nema se*sa. Zato idemo u taj neki retrofit devica-majka, to je lepo i sigurno. Problem sa tim slikama taj je što se vrlo malo žena zapravo identifikuje s njima. Žene bi trebale glumiti kokete ili majke kako bi se njihov glas čuo. Ne mogu to. Muka mi je od toga. – zaključila je.
Bonus video:
Alo
Dodaj komentar