Sveti Dimitrije poštovan je kao jedan od najvažnijih pravoslavnih vojnika među svetiteljima.
Srpska pravoslavna crkva 8. novembra obeležava Mitrovdan, što je ujedno i jedna od najvećih srpskih krsnih slava. Ko je zapravio bio Sveti Dimitrije koga slavimo?
Sveti Dimitrije poštovan je kao jedan od najvažnijih pravoslavnih vojnika među svetiteljima.
Pravoslavni spisi navode da je rođen u Solunu u trećem veku naše ere, za vreme kratkotrajne vladavine jedinog varvarskog Rimskog cara tračanina Maksimilijana od blagorodnih i blagočestivih roditelja, koji dugo nisu mogli da imaju dece. Bio je sin jedinac.
AP Photo
Utamničen pa izboden kopljima
Dimitrije je po očevoj smrti nasledio vojvodsko zvanje, a kako je vaspitavan u hrišćanskom duhu, on je propovedao hrišćanstvo, umesto da ga, po zapovesti i nalogu cara Maksimilijana, istrebljuje. Car, saznavši da je namesnik Dimitrije hrišćanin i da je mnoge, umesto da ih odvrati, upravo preveo u hrišćanstvo, naredi da Dimitrije bude prvo utamničen a zatim izboden kopljima, usred molitve.
Solunski hrišćani su ga tajno sahranili. Kasnije je velmoža Leontije iz Ilirije, izlečen od teške bolesti nad grobom ovog mučenika, u znak zahvalnosti podigao je crkvu.
Prilikom iskopavanja temelja crkve pronađene su mošti Svetoga velikomučenika Dimitrija. Proglašen je svecem, zaštitnikom grada Soluna. Njegove mošti i danas se nalaze u crkvi Svetog Dimitrija u Solunu.
Mošti Svetog Dimitrija počivaju u u Solunu
Mitrovdan je posvećen antičkom komandantu Soluna iz trećeg veka, mučenom i pogubljenom zbog širenja hrišćanstva. Sveti Dimitrije poštovan je kao jedan od najvažnijih pravoslavnih vojnika među svetiteljima. Svi pravoslavni hrišćani i vernici slave ovog velikomučenika verujući u njegove isceliteljske moći.
Sremska Mitrovica je posvećena ovom hrišćanskom svecu.
„Kada govorimo o periodu kasne antike, ne možemo, a da ne spomenemo rano hrišćanstvo i prve hrišćane koji su ovde postojali, stradali, a kasnije proglašeni za mučenike i za prve hrišćanske svetce. Jedan od takvih je svakako Sveti Dimitrije, koji je ostavio svoj trag, ne samo u hrišćanstvu, već i na prostoru današnjeg dana“ za Kurir je govorila Dušanka Stanković, etnolog.
Ovakvo izgleda crkva „Srce isusovo“
Kurir
Dodaj komentar