Svi smo čuli za Tejlor Svift, a ko je kolumbijska pevačica Karol Dži?
Iako poslednjih godina Svift dominira naslovnim stranicama i po broju prodatih karata za koncerte, spotovi 33-godišnje latinoameričke pop zvezde su zapravo najgledaniji na internetu.
To su podaci Veva, američke multinacionalne usluge video-hostinga i glavnog snabdevača zvaničnih muzičkih spotova na Jutjubu.
Spotovi Karol Dži su se najviše slušali u poslednje četiri godine, od 2021. do 2024.
Ove godine, spotovi Karol Dži su pogledani 3,5 milijardi puta, na drugom mestu je Kolumbijka Šakira koja ima 1,96 milijardi pregleda, a Svift je treća sa 1,95 milijardi pregleda.
Zvezda
Ko je Karol Dži i šta je podstaklo njen uspeh zbog kog je uspela da rasproda karte za četiri koncerta u julu na stadion Santijagu Bernabeu u Madridu, kao i za nastupe na stadionima širom Sjedinjenih Država (SAD) 2023. godine?
Rođena je u Medeljinu, gradu na severozapadu Kolumbije 1991. godine i njeno puno ime je Karolina Hiraldo Navaro.
Od malena je želela da bude pevačica, a kada je imala 14 godina pojavila se u kolumbijskoj verziji talent šoua Iks faktor (X Factor) 2005. godine.
Nije odmah postigla uspeh, ali se do 2014. godine preselila u SAD da živi sa njenom tetkom u Njujorku, gde je učila engleski i zarađivala kao nekvalifikovana radnica.
U to vreme skoro je odustala od bavljenja muzikom, ali ju je otac ubedio da može da uspe.
Za vreme boravka u SAD-a, Karol Dži je prisustvovala muzičkoj poslovnoj konferenciji u Bostonu, za koju kaže da joj je pomogla da razume kako funkcioniše ova industrija.
Prvi njen singl Ahora Me Llama, nastao u saradnji sa portorikanskim pevačem Bedom Banijem (Bad Bunny) postao je hit, a objavljen je 2017. godine.
Iste godine je izašao njen prvi studijski album Unstoppable.
Od tada se hitovi nižu, a njen album iz 2023. godine, Mañana Será Bonito, prvi je album neke pevačice na kojem su sve pesme na španskom jeziku, a koji je dospeo na vrh američke top-liste albuma.
Muzički stil Karol Dži se često opisuje kao „regeton“.
To je kombinacija hip-hopa sa latinoameričkom i jamajčanskom muzikom, a pevanje i repovanje se obično izvodi na španskom.
Iako se naširoko priča da je i vredna i ambiciozna, Rosio Gerero, šefica odeljenja za latino muziku na platformi za slušanje muzike Amazon Music, kaže da je pevačici, kao i latino muzici uopšte, u velikoj meri pomogao porast strimovanja, kako muzike tako i pratećih spotova.
Evolucija
„Striming muzike je demokratizovao muzičku scenu“, kaže Gerero, objašnjavajući da je tako mogućeno da latino muzika, koja nije emitovana na mejnstrim radio stanicama, putuje svetom.
„Radio stanice su bile lokalne, ali uz pomoć striminga smo okupili svu tu publiku (širom sveta).
„To je pružilo više mogućnosti za predstavljanje više latino pesama i izvođača.
„Karol Dži je savršen primer ove evolucije“, ukazuje.
Danas se na platformi Amazon Music više od trećine latino muzike sluša izvan Latinske Amerike.
Samo u poslednje tri godine broj slušalaca Karol Dži je porastao za više od 250 odsto.
U međuvremenu u SAD-u, latino muzika je najbrži rastući žanr, a njena vrednost u koncertnim prostorima je 2023. dostila rekordnih 1,4 milijarde američkih dolara, prema podacima Američkog udruženju diskografskih kuća (RIAA).
Udeo strimovane muzike bio je 98 odsto.
Legendarni album
A album Mañana Será Bonito, koji je Karol Dži objavila 2023. je ove godine četvrti najslušaniji u svetu na Spotifaju (Spotify), jednom od najvećih provajdera striminga muzike.
To je doprinelo porastu interesovanja za njenu svetsku turneju Mañana Será Bonito 2023-2024. tokom koje je rasprodala sve koncerte.
Vrednost prodatih karata je 307 miliona američkih dolara.
Iako je to prilično malo u poređenju sa dve milijarde američkih dolara koje je zaradila turneja Eras Tejlor Svift, Karol Dži je postavila rekord među latino umetnicama.
Karlos Balado, profesor na Poslovnoj školi OBS u Barseloni, analizira ekonomski uticaj muzičkih koncerata.
Kaže da je popularnost i Karol Dži i Tejlor Svift porasla jer nastupaju uživo.
„Postoji rastući trend da su koncerti deo uobičajene potrošnje ljudi“, dodaje on.
Lejla Kobo, direktorka za latino/španski sadržaj u američkom muzičkom magazinu Bilbordu (Billboard), poznatom po njegovim muzičkim listama, kaže da je Karol Dži doprinela popularnosti kolumbijske muzike.
„Mislim da je muzika najveći ambasador Kolumbije. Zaista to mislim“, kaže ona.
„I Karol Dži je doprla do obožavateljki latino pevačica koje zaista nisu imale nekoga poput nje.
„Želeli su nekoga sa kim mogu da se povežu, ko je zabavan, se*si, ima kul pesme, a ko nije previše glamurozan.
„Regeton je sjajan za ples, prijemčiv je, obraća se mladima“, dodaje Kobo, koja je i autorka knjige o latino muzici.
Iako je osvojila brojne nagrade i priznanja kritike, ima i zamerki na muziku Karol Dži.
Na meti kritičara
Pojedini njene tekstove smatraju previše vulgarnim, a na meti je kritičara i zbog pesme koju je nazvala „Bichota“, što je žargonski izraz za krupnu zverku ili šefa, a često se povezuje sa drogom i kriminalom.
Ona tvrdi da je toj reči dala novo značenje da izrazi osnaživanje.
Sa druge strane, oni koji je podržavaju kažu da u tekstovima umesto da peva o ženama i objektivizuje ih, Dži peva u njihovo ime.
Prema podacima veb-sajta koji daje procenu bogatstva slavnih ličnosti, Celebrity Net Worth P, neto vrednost bogatstva Karol Dži je naglo porasla na 25 miliona američkih dolara do 2023. godine, a verovatno se značajno i povećala od njene nedavne turneje.
Ona prihoduje i saradnjom sa proizvođačem obuće Crocs, brendom sportske odeće Kappa, vodkom Smirnoff, i španskom modnom markom Loewe.
Njeno ime se pojavilo i na prednjoj strani dresa FK Barselone kao deo partnerstva fudbalskog kluba i platforme za striming muziku Spotifaj.
„Ona širi njene poslovne poduhvate.
„Veoma je bistra, radoznala, uvek želi da raste i veoma je svesna da nije sve samo u muzici“, kaže Kobo.
Poslovnim poduhvatima Karol Dži upravlja njena kompanija Girl Pover Inc, koja je zadužena i za njenu dobrotvornu fondaciju Con Cora.
Fondacija pokušava da poboljša život siromašnih žena i dece širom Latinske Amerike davanjem stipendija za obrazovanje majkama tinejdžerkama, podržavanjem devojčica koje žele da se bave naukom, tehnologijom, inženjerstvom, i matematikom, pružanjem finansijske pomoći dečjim fudbalskim timovima i projektima reintegracije zatvorenica.
Karol Dži je 2023. godine pokrenula sopstvenu izdavačku kuću Bichota, da bi imala veću kontrolu nad sopstvenom muzikom, koju zatim distribuira i promoviše američka kompanija Interscope, deo giganta Universal Music Group.
Uprkos njenom svetskom uspehu, postoje tržišta na koja još nije prodrla, kao na primer Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) gde i dalje nije široko poznata.
U Britaniji živi mala, ali brzo rastuća latinoamerička dijaspora.
Međutim, Gerero iz Amazon Music-a misli da je samo pitanje vremena kada će Karol Dži uspeti da osvoji britansko tržište.
„To će se dogoditi, samo je pitanje vremena“, kaže ona, a prenosi BBC.
Bonus video:
Alo
Dodaj komentar