Foto: Antonio Guillem Fernández / Alamy / Alamy / Profimedia
Neka deca imaju roditelje koji se mogu fizički brinuti za svoju decu, ali ne razumeju baš kako podržati svoje dete emocionalno ili mentalno. Ovi tipovi roditelja poznati su u svetu psihologije kao emocionalno nezreli roditelji.
Kada je reč o emocionalno nezrelim roditeljima, sve se vrti oko njih, njihovih emocionalnih potreba i onoga šta im se događa. Osim toga, često ne znaju preciziraju sopstvene emocije. Međutim, to nije slučaj kod emocionalno zrelih roditelja koji su u stanju da zaista prepoznaju i razumeju, a takođe i potvrde dečje emocije, a da ih ne shvataju lično li pokušavaju da promene kako se dete oseća piše HuffPost.
No, hoće li neko biti emocionalno zreo ili nezreo roditelj zavisi od toga kako je vaspitan.
“Često su roditelji koji su emocionalno nezreli takođe odrastali s takvim roditeljima. Prenosi se s generacije na generaciju, sve dok ne shvatimo da se to događa i ne počnemo da radimo da zarastanju rana od emocionalno nezrelih roditelja,” rekla je za HuffPost bračna i porodična terapeutkinja Dženifer Čaiken.
Evo kako možete prepoznati emocionalno nezrele roditelje i kako se nositi s njima.
Svaljuju svoje emocije na vas
Emocionalno nezreli roditelji ne podnose dobro svoje emocije. Zapravo, prema bračnoj i porodičnoj terapeutkinji Aparna Sagaramu, poznato je da emocionalno nezreli roditelji govore deci o svojim problemima. To može biti bilo šta, od problema na poslu, problema u braku do finansijskih problema. Emocionalno nezreli roditelji skloni su tome zbog hijerarhije koja postoji u odnosima roditelj-dete.
„Roditelji koji se ne mogu emocionalno reguliaati, okreću se svom detetu jer se osećaju sigurno, ugodno i kao da dete ne predstavlja pretnju pa mogu na njega svaliti sve svoje probleme“, dodala je Sagaram.
To je vrlo haotično za dete, ali se ono na kraju nauči da se nosi s tim emocijama. Ipak, dete se zbog toga često emocionalno zatvara ili prenosi negativne emocije na druge. Osim toga, dete se može osećati kao da je odgovorno za raspoloženja i emocije svojih roditelja.
Oslanjaju se na vas za emocionalnu podršku
Traže od vas potvrdu, utehu i druženje, a kada ste bili dete niste mogli, niti trebali, pružiti svojim roditeljima potrebnu podršku.
“Još jedna karakteristika je da se ljute na vas jer niste uz njih na način na koji žele. Često emocionalno nezreli roditelji očekuje da vi znate šta žele. Ako to niste u mogućnosti da učinite, ili ih niste u mogućnosti podržati na način na koji žele biti podržani, s vama postaju emocionalno eksplozivni”, objasnila je Sagaram.
Nedostaje im empatije
Emocionalno nezreli roditelj ne mogu da prepoznaju kako njihove emocije mogu uticati na one oko njih. Ovakvi roditelji mogu imati problema s razumevanjem osećanja i potreba svoje dece.
Imaju problema s postavljanjem ili poštovanjem granica
Ako vaši roditelji odbijaju da poštuju vaše granice ili imaju sopstvene granice pod zankom pitanja, to je jedan od znakova upozorenja. To može ići u oba smera, ili imaju previše stroge granice ili su izuzetno popustljivi i teško pronalaze ravnotežu.
Takođe, teško podnose granice koje im postavite. Na primer, ako zamolite mamu da vas nazove pre nego što navrati do vaše kuće, mogla bi se uvrediti i nastaviti da dolazi nenajavljeno.
Posramljuju vas ili koriste „tihi tretman“
Kako starite i radite na postavljanju granica s emocionalno nezrelim roditeljima, možete primetiti da oni koriste sram ili krivicu kao oružje.
Ovo može zvučati kao: „Oh, nikad mi više ne dopuštaš da vidim svoje unuke“ ili „Niko me više ne zove“.
Dodatno, emocionalno nezreli roditelji često koriste „tihi tretman“. Ako nisu zadovoljni vašim ponašanjem, izbegavaju da razgovaraju s vama umesto da govore o problemu kao emocionalno zrele osobe. U tim trenucima često ćete misliti da ste učinili nešto loše, ali Sagaram je objasnila da je tu reč o borbi za moć.
Nedosledno ponašanje i reakcije
Ako na primer emocionalno nezreli roditelj ima problema na poslu, onda je to nije samo njegov problem, nego problem i svih drugih.
„To dovodi do emocionalnih ispada jer nemaju sposobnost regulisati svoje emocije i držati ih odvojene od roditeljstva“, rekla je Čaiken.
To takođe može dovesti do nedoslednog ponašanja. Na primer, ako vam je mama obično pomagala s zadatkom iz matematike kada ste bili dete, ali je imala težak dan na poslu, možda je istresla svoje frustracije na vas kada ste zatražili njenu pomoć.
Ne poštuju vašu individualnost
Roditelji bi trebalo da odgajaju svoju decu da budu svoja, te da ih podstiču da otkriju šta im se sviđa ili ne sviđa i da to poštuju. Ali emocionalno nezreli roditelji to ne mogu i nisu u stanju da vas vide kao osobu koja ima svoje vrednosti, uverenja i granice.
Bonus video:
(Espreso/Blic žena/ Prenela:M.S.)
Dodaj komentar