Stručnjaci navode da je optimalan dnevni unos šećera – 36 grama za muškarce i 25 grama za žene.
Šećer je ugljeni hidrat koji prirodno zaslađuje mnoge naše namirnice, a takođe se dodaje mnogim prerađenim proizvodima kako bi poboljšao njihov ukus. Iako se smanjenje unosa šećera široko preporučuje za vaše zdravlje, važno je znati i koje vrste šećera treba da ograničite.
Prirodni i dodati šećeri
Postoje prirodni šećeri, poput fruktoze u voću i laktoze u mleku, koji dolaze u paketu sa hranljivim materijama, vlaknima i mineralima. S druge strane postoje dodati šećeri – oni obuhvataju šećere koji se dodaju tokom prerade namirnica (kao što su saharoza ili dekstroza), namirnice upakovane kao zaslađivači (kao što je konzumni šećer), šećere iz sirupa i meda i šećere iz koncentrovanih sokova od voća ili povrća.
Ovi šećeri nemaju nutritivnu vrednost i, nažalost, čak i ugrožavaju zdravlje.
Džesika Tilton, MS, viši klinički dijetetičar sa Univerziteta Teksas MD Anderson Cancer Center, objašnjava da telo drugačije obrađuje dodate šećere.
Naime, dodati šećeri se brzo pretvaraju u skladište masti. Prirodni šećeri, s druge strane, podržavaju hormone, zdravlje srca i kostiju, pomažu varenju i doprinose uravnoteženoj ishrani.
Koliko šećera se preporučuje dnevno?
Koliko šećera se preporučuje dnevno?
Stručnjaci su naveli koliko šećera treba da jedete dnevno da biste smanjili rizik od hroničnih stanja kao što su dijabetes i visok krvni pritisak.
Prema Smernicama za ishranu za Amerikance 2020-2025, odrasle osobe treba da zadrže potrošnju industrijskog šećera ispod 10% dnevnog unosa kalorija. Tako bi muškarci trebalo da unose 36 grama (ili devet kašičica, 150 kalorija) industrijskog šećera dnevno, a žene bi trebalo da teže tome da ne unose više od 25 grama (ili šest kašičica, 100 kalorija) industrijskog šećera dnevno.
Vaše telo takođe može da šalje signale koji ukazuju na to da preterujete sa šećerom. Neki od znakova su – povećanje telesne težine, pojava karijesa, razdražljivost i promene raspoloženja, pojava akni i ekcema, umor, pojačana želja za slatkišima….
Stručnjaci navode da promena u ishrani može izgledati kao velika prepreka koju treba prevazići, ali preduzimanje malih koraka može dovesti do značajnih poboljšanja.
Počnite čitanjem etiketa na hrani da biste postali svesni sadržaja šećera, čak i u proizvodima koji se prodaju kao zdravi.
– Najbolji savet je da jednostavno jedete manje šećera- rekao je Tilton, prenosi Healthy.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar