Esmu Redžepovu mnogi su zvali ‘Kraljicom romske glazbe’, a napustila nas je prije točno osam godina, 11. prosinca 2016., u Skoplju u 74. godini, nakon kraće i teške bolesti. Pjevačicu su samo tjedan dana prije smrti liječnici hitno hospitalizirali zbog bolesti dišnog sustava koju nije izliječila na vrijeme.
POGLEDAJTE VIDEO:
01:10
Rođena je 8. kolovoza 1943., u Skopju, Sjevernoj Makedoniji u obitelji sa šestoro djece. Iako su živjeli teško, roditelji su ih uspjeli školovati. Kao devetogodišnjakinja Esma je s bratom bila član folklornog društva, gdje je imala priliku naučiti pjevati i plesati.
– Moje djetinjstvo bilo je jako teško, ali iskoristila sam to kao veliku školu. Zapravo, težu stranu života osjetila sam u djetinjstvu. Dok su mnogi rasli bezbrižno, ja sam radila razne poslove, nosila mlijeko, čistila stanove, čuvala psa jednom slavnom doktoru iz Skopja, a zarađeni novac trošila sam ekonomično. Voljela sam kino, ušteđevinom sam plaćala karte. Borila sam se s predrasudama, uvijek sam se morala nekome dokazivati, ali isplatilo se, zahvalna sam Bogu – ispričala je svojedobno u jednom intervjuu te dodala kako su joj smetale predrasude na koje je naišla već u školi.
S glazbom se počela baviti kada je imala 10 godina, a s 13 je pobijedila na jednom glazbenom natjecanju na kojem je upoznala i Steva Teodosijevskog, poznatog harmonikaša i šefa orkestra. Uz dopuštenje roditelja, Esma je otišla na turneju sa Stevom.
Tada je počela njezina velika karijera. Nastupala je diljem svijeta, posjetila je i Indiju, Australiju, Meksiko, Kanadu i Sovjetski Savez.
Stevo i Esma imali su čast posjetiti Indiju čak tri puta. Par je 1976. godine posjetio grad ‘Čandigar’ u Indiji, gdje se održavao prvi glazbeni festival Roma. Tamo su dobili titulu ‘kralja i kraljice romske muzike’.
Iako je bio 22 godine stariji od nje, nakon suradnje su se i vjenčali. Nisu imali zajedničke djece, a posvojili su 47 dječaka i jednu djevojčicu.
Na poslovnom planu nizala je uspjehe. Esma je bila dva puta nominirana za Nobelovu nagradu.
– Nije mi žao što je nisam dobila. Ako neki misle da je trebam dobiti, onda je u redu, ako ne, nikome ništa. Koliko znam, za Nobelovu se nagradu može konkurirati sedam puta pa ako mi je suđeno dobiti je, to će se sigurno i dogoditi. Vjerujem u Boga, i ako je nešto predodređeno, tako će i biti. Ako nije, uzalud nam sav trud – izjavila je jednom prilikom.
Ova ‘kraljica romske glazbe’ bila je prva umjetnica bivše države koja je nastupila u koncertnoj dvorani Olympia u Parizu 1962. godine. U svom glazbenom opusu objavila je oko 580 pjesama, među kojima je imala dvije platinaste i osam zlatnih ploča.
Zajedno s Ansamblom ‘Teodosijevski’ svoju prvu gramofonsku ploču snimila je 1961., u nekadašnjem studiju Jugotona, koji se sad zove Croatia Records. Na tom albumu bila je i pjesma ‘Čaje šukarije’, koju ju je Esma sama napisala.
ARHIVA – 11.12.2016. Preminula kraljica romske glazbe Esma Redžepova |
Održala je više od 8000 koncerata u više od 30 različitih zemalja. Pjevala je i za razne svjetske vođe. Esma je u Indiji pjevala pred predsjednicom Vlade Indije – Indirom Ghandi s kojom je do smrti ostala u kontaktu. Pjevala je i pred Josipom Brozom Titom i drugim poznatim ličnostima kao što su Muhamed Reza Pahlavi i Muammer El-Gaddafi.
Osim što je pjevala na romskom, Esma je pjevala na više od 10 različitih jezika, a njena karijera trajala je skoro pa šezdeset godina.
Dodaj komentar