Radio BalkanFox

Ljubavna priča Jelisavete Načić i Luke Lukaja

Jelisaveta Načić bila je jedna od najmoćnijih žena svog vremena. Rođena u beogradskoj porodici kao 13. dete, ušla je u istoriju kao prva žena arhitekta u Srbiji.

U vihoru Prvog svetskog rata, u logoru Nežider u Austriji, rodila se ljubav između dvoje ljudi koje su sve okolnosti stavljale na suprotne strane istorije. Spkinja Jelisaveta Načić, po struci arhiteka i Luka Lukaj, albanski profesor pronašli su jedno drugo u najtežim vremenima. Njihova ljubav, rođena u logorskim uslovima, postala je simbol istrajnosti i nade, ali je na kraju okončana razdvajanjem koje im je nametnula smrt.

Jelisaveta Načić 1.jpg

Jelisaveta Načić Foto: Printscreen/Youtube/RTS

Jelisaveta Načić bila je jedna od najmoćnijih žena svog vremena. Rođena u beogradskoj porodici kao 13. dete, ušla je u istoriju kao prva žena arhitekta u Srbiji. Među njenim najznačajnijim delima nalaze se OŠ „Kralj Petar Prvi“, uređenje Kalemegdana i crkva Aleksandra Nevskog na Dorćolu. Njena patriotska uverenja dovela su je do progona, a kao poznatu rodoljupku, austrougarske vlasti su je zatočile u logor rezervisan za srpsku elitu, piše Srećna.

Luka Lukaj, katolički Albanac, bio je s druge strane nesvakidašnja figura u albanskoj istoriji. Kao bečki đak, prosvetni inspektor i revolucionar, zalagao se za nezavisnost Albanije, ali je istovremeno bio naklonjen saradnji sa Srbijom, pa su ga zvali koga su zvali „Albanac koji je voleo Srbe”. Njegova borba za prosvetu i političke promene dovela ga je do logora, gde je sudbina spojila njega i Jelisavetu.

Pogledajte u galeriji neke od zgrada koje je projektovala Jelisaveta Načić:

Neka od dela Jelisavete Načić u Beogradu Foto: Nemanja Nikolić

Jelisavetu i Lukaja u logoru je upoznao novinar i književnik Grigorije Božović, koji je Lukaja poznavao još iz Kosovske Mitrovice. U logoru je bio i Božovićev otac, ugledni pravoslavni sveštenik, u baraci sa još šezdeset zatočenih srpskih sveštenika, kako svedoči veliki prijatelj Srba, Arčibald Rajs.

Na tom neljudskom mestu, gde je bilo zatočeno petnaest hiljada uglednih Srba, sreli su se Jelisaveta i Luka. Ona je bila smeštena u logorskoj baraci, sa još petnaest mladih Srpkinja; imala je krevet kraj prozora, kroz koji je noćima gledala u nebo i molila se. Njene logorske drugarice su pripovedale kako je u njihovu baraku često navraćao naočit muškarac čijem se šarmu nije moglo odoleti, otmenog ponašanja, koji se razlikovao od mnogih logoraša. Luka Lukaj, bečki đak, u školi koja je postojala u logoru učio je decu da čitaju i pišu, recitovao im pesmice, a Jelisaveta im je predavala crtanje i učila ih kako da od sasušenih ražanih stabljika prave konjiće, kuće, avione…

Luka Lukaj.jpg

Luka Lukaj Foto: Printscreen/Youtube/RTS

Njihova ljubavna priča razvijala se uprkos teškim uslovima logora. Jelisaveta i Luka su se venčali unutar bodljikavih žica. Njihova ljubav i snaga bili su svetionik nade među logorašima, a njihovo venčanje je bilo prava senzacija i odjeknulo je kao simbol slobode i otpora. Godine 1917, u logoru se rodila i njihova plavokosa devojčica tršave kose, Lucija Lukaj. Jelisaveta je imala 39 godina kada je odlučila da rodi devojčicu, što je u to vreme, i u tim uslovima, bila gotovo nemoguća misija… Napustiće logor početkom 1918. na intervenciju Lukajevog ujaka, biskupa iz Trsta. 

Po izlasku iz logora, Jelisaveta i Luka žive u Beogradu kod njene majke, koja joj nikada nije oprostila što se udala za Albanca, a zatim zbog bolesti Lucije odlaze na more, u Skadar, mesto porekla njegove porodice i mesto Lukajevih političkih aktivnosti. Po dolasku u Skadar, Lukaj i Jelisaveta našli su se u vrtlogu građanskog rata u Albaniji. Оna čvrsto uz svog muža učestvuje sa njim u borbama. U Skadru upoznajemo njeno novo lice, Jelisavetu Načić kao ratnicu.

0802-foto-kurir-9.jpg

Spomenik Jelisaveti Načić na groblju u Dubrovniku Foto: FOTO KURIR

Nakon oslobođenja, porodica Lukaj nastanila se u Beogradu, a zatim u Skadru, gde su se Jelisaveta i Luka aktivno uključili u političke borbe. Kasnije, iz političkih razloga, bračni par Lukaj prelazi u Jugoslaviju. Nastanjuju se u Dubrovniku, gde ostaju do kraja svojih života. Luka Lukaj nikada se više nije bavio politikom. Kao poliglota bavio se prevođenjem, a napisao je i prvi srpsko–albanski rečnik, koji je objavljen u Beogradu 1935. godine, a Jelisaveta je odgajala ćerku.

Njihova neraskidiva ljubav, koja je izdržala rat, političke podele i predrasude, na kraju je prekinuta smrću. Luka Lukaj preminuo je 1947. godine i sahranjen je na katoličkom delu groblja Boninovo u Dubrovniku. Jelisaveta Načić, siromašna i zaboravljena, umrla je 1955. godine i sahranjena na pravoslavnom delu istog groblja. Nerazdvоjne za života, smrt ih je razdvojila visokim debelim zidom koji razdvaja katolički od pravoslavnog dela groblja Boninovo u Dubrovniku. 

„Britanci hteli da zaustave Prvi svetski rat predajom Beograda“

„BRITANCI HTELI DA ZAUSTAVE PRVI SVETSKI RAT PREDAJOM BEOGRADA!“ Istoričar otkrio tajni predlog koji je Srbiji bio NEPRIHVATLJIV Izvor: Kurir televizija


Kurir

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Pregledač zvučnih zapisa