Radio BalkanFox

Mali trikovi za lakše učenje! Evo kako da pomognete školarcima

Školska godina počela je pre mesec dana, a mnogi mališani imaju problem sa učenjem koje ne bi trebalo da bude noćna mora ni za decu ni za roditelje, naročito kada je reč o deci mlađeg školskog uzrasta. Kako bi što lakše prolazili kroz ovaj proces donosimo vam nekoliko saveta i trikova uz koje će deca gradivo bolje naučiti i lakše razumeti.

Najefikasnije su tehnike takozvanog aktivnog učenja. Dete bi tokom učenja trebalo da sedi uspravno za stolom, a učenje treba početi pitanjima o gradivu koja se nalaze na kraju svakog poglavlja u udžbeniku. Zatim neka izvuče naslove poglavlja iz sadržaja kako bi dobilo uvid u materiju koju ove školske godine treba savladati.

Kako bi što lakše zapamtilo, neka tokom čitanja podvlači ključne reči i zapisuje kratke beleške. Takođe, ako podeli celinu na manje delove, lakše će se koncentrisati i brže pamtiti gradivo. Dok učite s detetom, možete da primenite različite stilove, pa pratite rezultate. Tako ćete otkriti šta mu najviše odgovara. Kako bi učenje bilo produktivno, probajte da u detetu probudite interesovanje za gradivom.

Važno je znati da različita deca uče na različite načine. Na primer, deca dominantno vizuelnog stila najlakše uče gledanjem i čitanjem, dominantno auditivnog stila najlakše slušanjem i govorenjem, a dominantno kinestetičkog stila najlakše dok se kreću i dodirivanjem.

Slušanje i učenje

Deca čiji je stil učenja dominantno auditivni lakše će učiti i bolje pamtiti gradivo ako tokom učenja pričaju sa sobom ili roditelju ‘objašnjavaju’ to što uče. Pomoći će im i izgovaranje važnih informacija, korišćenje reči koje ih asociraju na gradivo, ali bitno je da se ograniče zvuci koji mogu da ih ometaju poput uključenog televizora.

Foto: Shuterstock

 


Učenje šetajući po sobi

Deci kojima je stil učenja dominantno kinestetički pri usvajanju gradiva pomoći će čitanje naglas, ali za razliku od auditivaca, trebalo bi prstom da prelaze preko rečenica koje čitaju. Ova deca će najlakše učiti zapisivanjem, te će im pomoći ako najvažnije informacije iz gradiva napišu.

U učenju im pomaže i podvlačenje važnih informacija u tekstu, a kako bi što bolje upamtila gradivo, trebalo bi da koriste telo. To znači da tokom ponavljanja šetaju po sobi ili koriste gestikulaciju rukama tokom učenja i ponavljanja gradiva.

Čitanje, pamćenje i zapisivanje

Deca s dominantno vizuelnim stilom usvajaju nove informacije čitanjem, posmatranjem grafičkih prikaza ili gledanjem izvođenja, na primer, nekog eksperimenta. Kako bi lakše učila, pomoći će im zapisivanje, učenje pomoću tablica, mentalnih mapa i sličnih pomagala.

Dobro je i da, dok uče, crtaju ilustracije, zapisuju informacije i podvlače ono što smatraju važnim. Ova deca će mnogo naučiti posmatranjem, a kad se susretnu s nečim novim, draže im je da pročitaju uputstva za korišćenje nego da slušaju objašnjenja.

Zaigrajte kviz

Na papirićima napišite pitanje iz gradiva, a na zadnjoj strani odgovor. Dok dete uči, neka povremeno izvuče papirić i pokuša da odgovori na pitanje bez gledanja na poleđinu papira. Ako je zaboravilo odgovor, ponovite ga.

Foto: Shuterstock

 


Čitanje naglas

Ono što treba da nauče neka pročitaju naglas nekoliko puta svakog dana. Osim ponavljanja, u pamćenju može da pomogne i rima ili zamišljene slike koje vezuju uz pojedine delove teksta. Neka budu kreativna i pronađu reči koje se rimuju s onim što moraju da upamte ili neka povezuju gradivo sa zamišljenim slikama i sećanjima.

Ne zaboravite pauzu

Kad dete završi jedan ili više zadataka, neka se odmori od deset do 15 minuta. Teže delove gradiva dete bi trebalo da uči u razdoblju najveće budnosti, jer umor, ali i osećanja poput gladi, slabe koncentraciju.

Foto: pexels.com

 


Koraci za kvalitetno učenje

Kad počnu s učenjem, prvo bi trebalo da pročitaju lekciju u celini. Neka je zatim podele na delove i počnu da uče prvi. Trebalo bi da čitaju dok ne shvate i zapamte sadržaj, a mogu i da podvlače važne delove. Neka ponove prvi odlomak naglas ili u sebi, a nakon što su ga naučili, treba učiti drugi na isti način. Posle savladanog gradiva neka naprave pauzu od 30 minuta i zatim ponove naučeno. Ali kako bi što kvalitetnije učila, objasnite im da ‘bubanje’ u poslednjem trenutku ili učenje dok su umorna ili neraspoložena neće imati previše učinka.



Kako da se oslobodite jesenje pospanosti? Jednu grešku mnogi prave, obratite pažnju na ovo

Dom i porodica

Jesenje vreme može da učini da se osećamo umorno, a uzrok su nagle i nepredvidive promene temperature i vremenskih uslova, objašnjavaju stručnjaci.

sledeća vest




Informer

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE