Proleće je idealno doba godine za putovanja, a jedna od najlepših prolećnih destinacija za ljubitelje stare arhitekture i viteških gradova je ostrvo Malta.
Kažu da je Maltu najbolje posetiti u jesen ili na proleće. Tada je najprijatnija temperatura i nema gužve, mada vas neće dočekati baš toplo more. Ali, ovde se i ne dolazi zbog sunca i plaža, već neobične zemlje od koje vas deli dva sata leta avionom iz Beograda. Cene avionskih karata su dosta povoljne i možete sa malo para posetiti ovu ostrvo.
Malta na prvi pogled deluje ogoljeno i pusto i veoma podseća na sever Afrike. Opsedali su je Rimljani, Arapi, Turci, Feničani, Britanci i svaki narod je ostavio neki svoj trag koji danas čini Maltu baš takvom kakva jeste.

Foto: Shutterstock
Službeni jezici su Malteški i Engleski. Maternji jezik je na ovom ostrvu veoma neobičan i zvuči kao mešavina turskog i arapskog.
Gradski prevoz na Malti besprekorno funkcioniše, tako da gde god pođete stićićete brzo i lako.
Popajevo selo glavna atrakcija na ostrvu
Filmski radnici iz Holivuda okupili su se davne 1979. godine na Malti i zasukli rukave. Dobili su zadatak da u što kraćem roku izgrade autentično selo Mornara Popaja u kojem bi se na velikom platnu oživeo lik čuvenog crtanog junaka. Skoro 200 ljudi danonoćno je radilo i gradilo 19 kućića, hotel, crkvu, tavernu i ostale sadržaje dok na ostrvo ne stignu glumci predvođeni tada nepoznatim Robinom Vilijamsom. On je na kastingu dobio ulogu Popaja i to mu je bila prva glavna filmska uloga u karijeri. Film „Popaj“ premijerno je prikazan u decembru 1980. godine, solidno je prošao u bioskopima i zaradio skoro 50 miliona dolara.

Foto: Shuterstock
Od tada je prošlo 45 godina, filmske priče o čuvenom mornaru više se niko i ne seća, ali je zato Popajevo selo na Malti nastavilo život kao jedinstveni muzej pod otvorenim nebom. Teško da je neko bio na Malti, a da ga put nije odveo do bajkovitog zaliva Ankor, na severozapadu ostrva, gde se nalazi ova turistička aktrakcija.
Ulaznica za selo u letnjoj sezoni od jula do septembra košta 25 evra (cena varira u zavisnosti od godišnjeg doba) i uz nju dobijate dve razglednice, profesionalno fotografisanje u bajkovitom ambijentu i manju kesicu kokica.
Iako je lik Popaja izmišljen pre 105 godina u Americi za reklamne potrebe jednog proizvođača spanaća, slobodno se može reći da je ostrvo u Sredozemnom moru danas njegova druga kuća i mesto gde je i dalje veoma popularan.

Foto: Shuterstock
Malta srpsko ostrvo
Na Malti radi dosta Srba, poslužiće vam jelo u restoranu, podeliti flajer za vožnju brodićem, prodati suvenir na ulici. Prema nekim procenama, oko 20.000 Srba radi i živi na ovom ostrvu. Biće vam drago kada ih sretnete, prozborite koju i čujete njihove priče i sudbine. A ako im budete simpatični otkriće vam neko novo, skriveno mesto na ostrvu koje ćete neplanirano uvrstiti u svoje putovanje.
Ovde je snimana serija „Igra prestola“
Jedna od najboljih serija svih vremena „Igra prestola“ snimana je, između ostalog, i na Malti. Zbog toga brojni fanovi ove epske fantastike dolaze u ovu zemlju kao na hodočašće. Fotografišu lokacije na kojima je smeštena radnja hit serije, a posebno grad Mdinu, nekadašnju prestonicu Malte, koja je u „Igri prestola“ ovekovečena u „Kraljevu luku“.

Foto: Shutterstock
Nažalost, više ne može da se vidi čuveni „azurni prozor“, krečnjačku stenu visoku 28 metara koja se takođe vidi u seriji jer se 2017. godine obrušila u more.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar