Radio BalkanFox

Med koji redovno jede Novak Đoković

ZA OVAJ MED NOVAK ĐOKOVIĆ TVRDI DA MU DAJE NADLJUSKU SNAGU: Redovno ga jede, daleko je lekovitiji od običnog

Novak Đoković, Foto: Printscreen/Facebook/ATP Tour

Manuka med je specifična vrsta meda poreklom sa Novog Zelanda i iz pojedinih delova Australije, gde se pčele hrane nektarom sa grma Leptospermum scoparium, poznatog kao manuka. Ovaj med je nadaleko čuven po svom izuzetnom kvalitetu i lekovitim svojstvima, što ga razlikuje od običnog meda koji se konzumira širom sveta. Iako je med sam po sebi jedna od najzdravijih namirnica na svetu, čini se da je manuka med nešto zaista posebno.

Novak Đoković jede manuka med redovno što mu, između ostalog, daje snagu.

Kako se pravi manuka med

Manuka med se proizvodi na sličan način kao i drugi medovi. Pčele prikupljaju nektar sa cvetova manuka grma i donose ga u košnice gde ga pretvaraju u med. Ali ono što manuka med čini posebnim je specifičan nektar sa cvetova manuka grma. Taj nektar sadrži određene komponente koje nisu prisutne u drugim vrstama meda.

Sastav manuka meda

Borov med, Med
foto: Printscreen/youtube/kuhajipeci

Jedna od ključnih karakteristika manuka meda je njegova velika koncentracija metilglioksala (MGO), koji se formira iz dihidroksicetona (DHA) prisutnog u nektaru. MGO je odgovoran za mnoge lekovite osobine manuka meda. Pored MGO, manuka med sadrži i druge bioaktivne komponente poput leptosperina i flavonoida, koji doprinose njegovim jedinstvenim svojstvima.

Manuka med se obično ocenjuje pomoću UMF sistema (Unique Manuka Factor), koji meri prisustvo MGO i drugih aktivnih sastojaka. UMF ocene su u rasponu od 5+ do 20+, pri čemu veći brojevi označavaju veći nivo aktivnih sastojaka.

Koliko košta manuka med

Teglica od 250 grama manuka meda košta od 3.000 dinara, pa čak do 9.000 dinara u zavisnosti od koncentracije sastojaka, tj. UMF oznake.

Razlika između običnog i manuka meda

Dok običan med pruža osnovne hranljive materije i ima određena antibakterijska svojstva, manuka med je daleko specifičniji i snažniji zbog visokih koncentracija MGO i drugih bioaktivnih sastojaka. Klasičan med obično ne sadrži isti nivo ovih sastojaka, pa stoga njegova lekovita svojstva nisu toliko snažna.

Manuka med se često koristi zbog svojih antibakterijskih, antiinflamatornih i antioksidativnih svojstava.


02:31

SVI SADA IMAJU SERTIFIKATE ZA MED, ALI ON NIJE PRAVI! Ekserti dali savet pri kupovini meda: OVO OBAVEZNO POGLEDAJTE

(Espreso/zadovoljna/Prenela PV.)




Espresso

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE