Zakonodavci inače traže svu komunikaciju Mete sa zvaničnicima kineske vlade, uključujući Kinesku upravu za cyberprostor, kao i dokumente o Meta podružnicama i partnerima u zemlji.
Meta je uz pravna sredstva sprečila bivšu izvršnu direktorku Facebook-a, Saru Wynn-Williams, da komunicira sa članovima Kongresa koji istražuju poslovanje kompanije sa Komunističkom partijom Kine, trvdi njen advokat.
Ravi Naik, pravni savetnik Wynn-Williams, izjavio je za Business Insider da je njegovoj klijentkinji zabranjeno da komunicira sa zakonodavcima zbog presude u hitnoj arbitraži koju je Meta dobila prošlog meseca. Presuda sprovodi klauzulu o zabrani negativnih izjava u njenom ugovoru o otpremnini i zabranjuje joj da promoviše svoju knjigu. Ovo se događa upravo u trenutku kada istraživanje Senata, koje ima dvostranačku podršku, koristi njene memoare, Careless People, kao pokretač istrage o poslovanju Mette u Kini.
„Kongres je jasno stavio do znanja da očekuju da mogu komunicirati sa gospođom Wynn-Williams, a moja klijentkinja želi da to učini“, rekao je Naik u izjavi. „Međutim, Meta je ućutkala gospođu Wynn-Williams putem procesa arbitraže, što znači da joj je zabranjeno da komunicira sa Kongresom. Gospođa Wynn-Williams veruje da ljudi zaslužuju da saznaju istinu.“
Prema presudi arbitraže, ugovor o otpremnini Wynn-Williams sa Metom joj ne zabranjuje da komunicira sa zakonodavcima. Međutim, kada je pokušala da ukloni Metin nalog o ćutanju kako bi razgovarala sa Kongresom, arbitar je jasno naveo da to nije dozvoljeno.
Mark Zakerberg nema nameru da otkriva svoje planove koje je imao za poslovanje u Kini Foto: AP Godofredo A Vsquez
„Ako bi ona imala dozvolu da komunicira sa zakonodavcima, to bi bio izuzetak koji bi ukinuo pravilo“, rekao je arbitar u izjavi koji je BI-u dostavio portparol Wynn-Williams. „U takvom slučaju, ništa ne bi ograničilo ili sprečilo te zakonodavce (ili njihove saradnike) da javnosti iznose bilo kakve negativne izjave koje su inače zabranjene“
„Ova presuda“, rekao je portparol Wynn-Williams, „implicira da nalog o ćutanju gospođe Wynn-Williams ima prednost u odnosu na pravo izabranih zvaničnika da dobiju informacije koje se odnose na nacionalnu sigurnost.“
Portparol Mette rekao je za BI da kompanija „ne želi da stane na put njenom ostvarivanju prava“.
Dodali su da kompanija ne posluje u Kini. „Nije tajna da smo nekada želeli da to učinimo kao deo Facebook-ovog napora da povežemo svet“, rekli su. „Ovo se nadaleko znalo još pre deset godina. Na kraju smo odlučili da ne idemo dalje sa tom idejom, a Mark Zuckerberg je to obelodanio 2019. godine.“
Zakonodavci inače traže svu komunikaciju Mete sa zvaničnicima kineske vlade, uključujući Kinesku upravu za cyberprostor, kao i dokumente o Meta podružnicama i partnerima u zemlji.
Takođe žele informacije o tome da li je Llama, Meta-ov AI model, korišćen od strane kineske vojske ili kineskih tehnoloških firmi. Zahtev uključuje i sve dokumente u vezi sa „Projektom Aldrin“, za koji Wynn-Williams u svojoj knjizi tvrdi da je bio trogodišnji plan Mette da prodre na kinesko tržište, kao i bilo kakve interne diskusije o cenzurisanju sadržaja na zahtev nacionalnih vlada.
Kurir
Dodaj komentar