Nakon iznenadne smrti poznate novinarke, njen frizer ispričao je u kakvom ju je stanju zatekao, a potom su isplivali novi detalji.
U svetu slavnih dogodilo se mnogo neobičnih smrti koje su ocenjene kao misteriozne, a o mnogima se i danas, decenijama kasnije, spekuliše i nemali broj ljudi veruje da se istina razlikuje od zvanične verzije događaja.
Jedna od onih čije se ime redovno nalazi na ovim listama je Doroti Kilgalen, američka kolumnistkinja i novinarka koja je prmeinula pod čudnim okolnostima 1965. godine.
Ko je bila Doroti Kilgalen?
Rođena je u Čikagu 1913, kao ćerka poznatog reportera Džejmsa Lorensa Kilgalena, u porodici irskog porekla. Nakon završenih studija počela je da radi kao novinarka, a vremenom je napredovala i postala dobro poznato ime u medijima.
Njenoj popularnosti posebno su doprinele kolumne „Glas Brodveja“ koje je pisala za dnevni list „New York Journal-American“, a dobro je poznat njen sukob s bivšim prijateljem Frenkom Sinatrom.
Doroti i čuveni pevač bili su vrlo bliski, ali je ona potom objavila članak nazvan „Prava priča o Frenku Sinatri“, nakon kog ju je on vređao u javnosti.
Pokrivala je mnogo kontroverznih slučajeva, između ostalog i suđenje poznatog lekaru Semu Šepardu, koji je bio optužen da je ubio svoju suprugu. Ona je pronašla toliko rupa u slučaju da je istakla da je „šokirana“ time što je on proglašen krivim da je jedan list prestao da sarađuje s njom.
Nazivali su je „najmoćnijim glasom Amerike“ zbog toga koliko su pažnje privlačili njeni tekstovi.
Međutim, najviše se da i danas piše o njenom viđenju ubistva predsednika Amerike Džona F. Kenedija, za koje mnogi kažu da bi moglo da se dovede u vezu i s Dorotinim tragičnim krajem.
Kakve veze smrti Doroti Kilgalen ima s Kenedijem?
Doroti Kilgalen pronađena je mrtva 8. novembra 1965. godine u njenoj kući na Menhetnu, a objavljeno je da je preminula nakon što je unela smrtonosnu dozu alkohola i barbiturata. Policija je saopštila da nema znakova da je njena smrt bila nasilna niti da je izvršila samoubistvo.
Pošto je u vreme smrti istraživala atentat na Kenedija, mnogi su smatrali da to ne može da bude slučajno. Njen frizer Mark Sinkler, koji je i pronašao telo poznate novinarke, tvrdio je sve izgledalo kao da je namešteno da deluje kao da je glumica slučajno oduzela sebi život.
– Uvek je nosila pidžame i stare čarape, skidala šminku i nije imala frizuru – rekao je on svojevremeno. – Ali kada sam je video, kosa joj je bila doterana, bila je našminkana, nosila je čak i lažne trepavice.
Doroti je navodno bila slomljena zbog ubistva Džona Kenedija, dve godine pre njene smrti, jer je predsednika smatrala prijateljem, a sa svojim sinom Kerijem je više puta posećivala Belu kuću. Uvek je isticala je „smešno“ to što je Li Harvi Osvald navodno sam stajao iza atentata, pa se posvetila istraživanju zločina. Uradila je mnogo intervjua na tu temu, skupljala dokaze, a sve je čuvala pod ključem. Nakon Dorotine smrti, ipak, nije pronađeno ništa od materijala koji je skupljala za priču o ubistvu.
– Ko god da je hteo da ućutka Doroti je, verujem, uzeo sve to i spalio – kaže Mark Šo, autor knjige „Reporterka koja je znala previše“, koja se bavi njenim slučajem.
On tvrdi da je Doroti Kilgalen tokom 18 meseci istrage pronašla dokaze da je u organizaciji atentata učestvovao mafijaš Karlos Marselo iz Nju Orleansa. Mogućnost da je on odgovaran pojavila se i u filmu „Dž. F. K“ Olivera Stouna 1991, a okružni tužilac Nju Orleansa Džim Garison ju je odbacio.
– Nije imao pristup Dorotinom istaživanju – zaključuje Mark Šo.
Nekoliko nedelja posle njene iznenadne smrti, novinarka je imala zakazan sastanak sa svojim tajnim doušnikom u Nju Orleansu, a prijateljima je rekla da je na ivici da dođe do „najveće priče veka“ i da će raskrinkati zvaničnu verziju.
– Ubice su pobedile, jer je ona eliminisana i izbrisani su svi zapisi o Kenediju – kaže Šo.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Ko je zapravo ubio Kenedija
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar