Radio BalkanFox

Na koži vam se pojavio osip i osećate svrab? Dermatolog objašnjava kako da prepoznate alergiju na sunce

Dermatovenerolog dr Gorana Isailović otkrila je u razgovoru za Informer.rs šta treba da radite ako posumnjate na alergiju na sunce i kako da se zaštite.

Poslednjih godina je alergija na sunce česta pojava.

Reč je o različitim reakcijama kože na izlaganje suncu.

Foto: Shuterstock

izlaganje suncu

Crvene mrlje i male izbočine

Alergija se često pojavljuje u obliku malih izbočina ili crvenih mrlja nakon nekoliko sati boravka na suncu.

Alergija na sunce je reakcija imunog sistema na sunčevu svetlost, najčešće u obliku crvenog osipa koji svrbi. Najzastupljeniji oblik alergije na sunce je polimorfna svetlosna erupcija.

Simptomi

Simptomi polimorfne svetlosne erupcije se kreću u rasponu od blagog osipa sa bubuljicama, sve do crvenila kože, pustula i plikova.

Kakvi god da su vidljivi simptomi, koža skoro uvek svrbi. Simptomi se uglavnom pojavljuju dan ili dva nakon boravka na suncu i obično na donjoj strani ruku i grudi. Koža na licu može biti zahvaćena, ali je to ređi slučaj.

Foto: Shuterstock

alergijska reakcija na ruci


Dermatolog Gorana Isailović u razgovoru za Informer ističe da se alergija na prepoznaje tako što se uočavaju promene koje se javljaju kao posledica izlaganja suncu.

– Promene su uočljive na delovima tela koji su bili izloženi suncu. Ako se posumnja na alergiju na sunce treba smanjiti ekspoziciju kože sunčevim zracima, boraviti u hladu ili pod suncobranom i koristiti preparate za zaštitu kože – kaže dr Isailović.

Zaštitite se na vreme

Naša sagovornica navodi da na suncu treba biti obazriv i da se treba zaštititi na vreme.

 – U gradskim uslovima često se koristi i  SPF 30, naočari sa UV zaštitom i šeširi. Treba boraviti pod suncobranom i u hladovini. Potrebno je koristiti i oralne agense zaštite od sunca na bazi indijanske paprati, paradajz paste, zelenog čaja, narandže, crne čokolade –napominje dr Isailović.

Oralni agensi su kapsule koje predstavljaju dodatak ishrani i uzimaju se i pored toga što redovno koristite kremu za sunčanje. Uzimanje ovih kapsula može sprečiti loše reakcije organizma na sunce. Uloga ovih agenasa je da organizam blagovremeno pripreme za izlaganje suncu.

Foto: Shuterstock

zaštita od sunca


Dermatolog Isailović kaže da je veoma važno da se antisolarni krem za lice bira prema tipu i stanju kože – u zavisnosti od toga da li vam je koža masna, osetljiva, zrela, kao i da li ima proširene kapilare i tamne fleke.

Kako se nanose kreme za sunce?

Naša sagovornica napominje i da je posebno važno kako se kreme za sunce nanose:

 – Kreme se u dovoljnoj količini nanose svaka 2 sata tokom boravka na suncu.

Ona na kraju dodaje i šta treba izbegavati ako se izlažete suncu, jer se mogu pojaviti neželjene reakcije organizma.

 – Treba izbegavati parfimisanu kozmetiku i lekove i hranu koja pojačava osetljivost na sunce. To je, recimo, celer. Ne treba izlaziti na sunce ako uzimate tetracikline. Treba izbegavati izlazak na sunce i ako koristite kremu ili serum za lice sa retinolom ili etarska ulja – objašnjava dr Gorana Isailović.

 



Napravite sok od nane! Rashladite vrele dane zdravim napitkom

Recepti

Sok od nane je zdrav i osvežavajući, a lako se pravi.

sledeća vest




Informer

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE