Džinovska rupa u atmosferi Sunca, pet puta veća od prečnika Jupitera oslobodila je snažan solarni vetar koji putuje kroz naš zvezdani sistem.
Naučno se zove koronalna rupa, a trenutno se okreće od Zemlje, mada je pre nekoliko dana bila uperena tačno u našu planetu i usmeravala mlaz čestica ka nama.
Posledica ovog fenomena nisu razlog za uzbunu. Radi se o solarnoj oluji osrednje jačine, ali je naučnicima veoma zanimljivo zbog praćenja ponašanja Sunca dok ulazimo u solarni maksimum.
Mi uopšte ne gutamo pauke, a postoji nekoliko razloga zašto nam pauci ne smetaju u snu
06.12.2023
Sunce se u poslednje vreme ponaša veoma nestašno, što je i očekivano jer naša zvezda prolazi kroz svoje cikluse, a tokom ovog dobija više pega, sunčeve baklje, masivna koronalna izbacivanja materijala i koronalne rupe.
Ovakva aktivnost eksalira do određenog vrhunca, odnosno solarnog maksimuma, pre nego što se smiri i krene ka solarnom minimumu – periodu relativne mirnoće i smanjene aktivnosti.
Ovaj ciklus se čini da je uslovljen, ili se barem poklapa, sa smenom sunčevog magnetnog polja, odnosno kada njen severni i južni pol „zamene mesta“.
Ova smena će se desiti na solarnom maksimumu koji se očekuje tokom 2024. godine.
.K1info
Dodaj komentar