Stoj! Oš svirat sa mnom? Tako je izgledao prvi susret Marijana Bana i Borisa Hrepića Hrepe davne 1984. godine, bili su to, zapravo, začeci Daleke obale. Bana nema godinama, putem su još neki ostali, a slavni splitski bend još je “živ” zahvaljujući Hrepi i Jakši Jordesu, koji je za mikrofonom zamijenio Bana, a dodao je svemu i svoje umijeće na saksofonu.
Ovoga petka u zagrebačkom će Boogaloou obilježiti 40 godina benda, započeti turneju “40 godina Hrepe u Dalekoj obali”.
– Prošlo je u hipu, ali sad sam se nekako mentalno i emotivno fokusirao pa mi se sve približilo. Pomaže puno i komunikacija s tadašnjim članovima, neki možda i dođu na samu proslavu. To je kao prva ljubav, ta prva postava koja je stvorila sve. Imali smo na početku 30 pjesama, svirali neke koje su izašle tek na trećem ili četvrtom albumu. U tom pogledu Ban je došao s vrećom pjesama, nije bilo lako odabrati što od svega toga – otkrio nam je Hrepa.
Za ovu prigodu jedan splitski prijatelj i obožavatelj “napravio” ih je kao Muppete.
– Napravio je to Bagi, on je radio neke naše spotove, dugo smo surađivali. Svako malo nešto pošalje, tako je poslao i ovo – kaže Hrepa.
S lijeva na desno: Igor Šega, Boris Hrepić Hrepa, Jakša Lordes i Miro Tabak |
Daleka obala Jakše i Hrepe prije nekoliko dana otkrila je i novu glazbenu epizodu, reinterpretaciju pjesme “On je volio brodove” s albuma “Di si ti” Daleke obale. Ova verzija nije puki remake, nego je nastala u kreativnoj izolaciji studija “Rupa”.
– Originalnu verziju otpjevao je Ban, a uvod je čitao Dino Dvornik. Bila je objavljena na albumu ‘Di si ti’, ali imali smo osjećaj da je pjesma malo ostala u zapećku. Ova verzija nosi naš današnji senzibilitet, snimana je intimno, bez velikih zahvata – samo ono što pjesma traži. Spot je sniman u mojoj Lumbardi – rekao je Jordes.
Isti dan, od 19 sati, u maloj dvorani Boogalooa otvara se i multimedijalna izložba “Povratak u 1985-u”, autorski projekt Borisa Hrepića Hrepe, realizirana u suradnji s Leonorom Bedić (Ribek Artz/Dancing Bear).
Kroz fotografije, arhivske dokumente, audio i video materijale te radove splitskog fotografa Feđe Klarića, ova dokumentaristička izložba vodi nas u ljeto ’85. te same početke Daleke obale i prve postave benda (Marijan Ban, Boris Hrepić Hrepa, Željko Hajsok Malac i Aleksandar Radović Aco).
– Izložba se tiče samo prva dva mjeseca benda. Od probe na Bačvicama do prve svirke u dvorani Gripe – dodao je Hrepa.
Izložba ostaje otvorena do 18. travnja, a ulaz je besplatan.
Dodaj komentar