Jači miris je očekivan tokom menstrualnog krvarenja, ali određeni mogu da budu i pokazatelj da je vreme za posetu ginekologu.

Dani menstrualnog krvarenja neprijatni su iz niza razloga, a jedan od njihovih pratilaca je jači miris, koji je sasvim normalna pojava.
Budući da se menstrualna krv sastoji od neoplođene jajne ćelije, krvi i sluzokože materice, rezultat je miris na koji utiču i kiselost vagine, i bakterije, i tečnosti koje se nalaze u njoj.
U zavisnosti od obilnosti i sastava krvi tokom menstruacije, ti mirisi mogu da se menjaju. Na primer, ukoliko je krvi nešto više, oseća se njen miris, a ukoliko primetite blaži metalni zadah uzrok bi mogla da bude mešavina gvožđa i bakterija.
Uz pravilnu higijenu, mirisi tokom menstruacije verovatno vam neće smetati, a onima oko vas biće sasvim neprimetni. Ali šta kada su jači i neprijatni?
U nekim slučajevima, jači miris menstrualne krvi može da ukaže na infekciju, ali tada ga obično prati još neki simptom, poput vaginalnog iscetka ili bolova koji nisu povezani s menstruacijom.

Miris truleži tokom menstruacije
Kako piše medicinska platforma Healthline, miris truleži nije uvek razlog za zabrinutost. Pošto u polnom organu normalno žive bakterije, imajte u vidu da njihova količina varira, a kada se pomešaju krvlju i tkivima – mogu da daju upravo takav miris, koji drugi neće primetiti.
Ako pravilno vodite računa o intimnoj higijeni i redovno menjate uloške i tampone, miris će ostati pod kontrolom, što posebno važi za prve dane krvarenja.
Miris truleži javlja se i ukoliko predugo ne menjate tampon, što može da se dogodi pred kraj menstruacije, kada nemate tako često potrebu da ga zamenite novim i čistim.

Ukoliko je miris vrlo uporan i primetite bilo koji neobičan simptom, obavezno se obratite ginekologu.
Miris ribe tokom menstruacije
Za razliku od truleži, miris ribe bi mogao da bude izazvan nekim zdravstvenim problemom. Uglavnom se pripisuje bakterijskoj vaginozi, odnosno stanju pri kome anaerobni organizmi koji zamenjuju laktobacile i menjaju pH vrednost u vagini rastu prekomerno, a tada se javljaju i:
- osećaj peckanja, naročito tokom mokrenja,
- iritacija,
- svrab i
- sivkastobeli vaginalni iscedak.
Iako bakterijsku vaginozu ne izaziva menstrualno krvarenje, tokom njega može da bude očiglednija, pa čim primetite ovaj miris zakažite posetu ginekologu.

Miris luka, znoja, soli i sl. tokom menstruacije
Neobični mirisi kakve ne očekujete da osetite iz međunožja u najvećem broju slučajeva su povezani s neadekvatnom higijenom za vreme menstruacije.
Svakodnevno tuširanje je neophodno kako biste rešili ovaj problem, a imajte u vidu da se vagina pere isključivo spolja: svi stručnjaci će vam reći da je ispiranje zabranjeno, kao i upotreba proizvoda koji mogu da poremete pH vagine ili unište i bakterije koje čine normalnu mikrofloru intimne regije, pa mogu da se razviju infekcije.
Uz to je važno menjati uloške ili tampone najmanje pet puta dnevno.
BONUS VIDEO
Ginekolog za Kurir TV: Mi smo svi na porođaju u nekom hiperadrenalinskom stanju
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar