Ulazak u Novu godinu s dugovima smatra se izrazito nesrećnim i potencijalno štetnim za finansijsku budućnos
Nova godina je vreme kada mnogi ljudi posebno paze na različite običaje i tradicije i vjeruju da njihovi postupci prvog dana godine mogu utcati na sreću i uspeh u narednih 12 meseci. Iako većina nas poznaje običaje koji donose sreću, jednako je važno znati i izbegavati one koji pre drevnim verovanjima donose nesreću.
Šta jesti za novu godinu Foto: Shutterstock
Prema drevnim tradicijama i verovanjima, morski plodovi poput jastoga i rakova nisu poželjni gosti na novogodišnjem stolu. Razlog tome leži u njihovom karakterističnom načinu kretanja unatrag, što se tumači kao nazadovanje ili vraćanje u prošlost. Ova metafora sugeriše da bi konzumiranje takvih namirnica moglo dovesti do stagnacije ili čak nazadovanja u različitim aspektima života tokom nadolazeće godine. Slično tome, pileće meso takođe se smatra nesrećnim izborom za novogodišnju trpezu.
Obratite pažnju na novogodišnju trpezu Foto: Profimedia
Ovo verovanje proizlazi iz ponašanja ptica koje „čeprkaju unatrag“ dok su u potrazi za hranom, što se opet povezuje s idejom vraćanja u prošlost umesto napretka. Dodatno, let ptica simbolizuje nestabilnost i prolaznost, pa postoji bojazan da bi konzumiranje mesa od pernatih životinja moglo rezultirati „odletanjem“ sreće i blagostanja u novoj godini.
U kineskoj kulturi, bela boja ima duboko simboličko značenje i često se povezuje sa smrću i žalovanjem. Ovo verovanje ima značajan uticaj na novogodišnje običaje i prehrambene navike.
Tokom proslave Nove godine, Kinezi pomno izbegavaju konzumaciju namirnica bele boje, uključujući tofu sir, pirinač i druge bele prehrambene proizvode. Ova praksa proizlazi iz želje da se izbegne prizivanje nesreće ili tuge u nadolazećoj godini.
Osim toga, postoji posebno verovanje vezano uz prvi jutarnji obrok u novoj godini. Naime, smatra se izrazito nepovoljnim jesti kašu za doručak prvog dana godine. Razlog tome leži u simbolici: kaša, osobito ako je retka i bezbojna, asocira na oskudicu i siromaštvo.
Ove kućne poslove izbegavajte
Prema različitim tradicijama i praznojernim običajima, pranje ojeće i kose na Novu godinu može imati negativne posledice na vašu sreću u nadolazećoj godini. Veruje se da čin pranja simbolički „ispire“ ne samo prljavštinu, već i pozitivnu energiju i dobre prilike koje bi vas mogle zadesiti.
U Kini, ova praksa izbegavanja čišćenja na prvi dan nove godine dodatno je naglašena. Tamošnje verovanje kaže da čišćenje kuće i posebno iznošenje smeća prvog dana godine ima dalekosežne negativne posledice.
Ulazak u Novu godinu s dugovima smatra se izrazito nesrećnim i potencijalno štetnim za finansijsku budućnost. Prema dugogodišnjem verovanju, koje je duboko ukorenjeno u mnogim kulturama, započinjanje nove godine s neplaćenim obavezama može rezultirati dvanaestomesečnim razdobljem ispunjenim finansijskim poteškoćama i nestabilnošću.
Kurir
Dodaj komentar