Radio BalkanFox

Opasnost po zdravlje od lekova

Bliznakinje Brinli i Marijela Laster (21) iz Jute ceo život su bile nerazdvojne. Ali kada je Brinli dobila dijagnozu raka debelog creva u četvrtom stadijumu, njihov svet se srušio. Lekari upozoravaju na ovo!

Sestre bliznakinje Brinli i Marijela Laster (21) iz Jute sve su radile zajedno – studirale su na istom fakultetu, buduće muževe upoznale istog dana i udale se u razmaku od dva meseca. Međutim, njihov život iz snova naglo se promenio kada je Brinli počela da oseća jake bolove u stomaku i hroničan umor.

Lekari su njene tegobe pripisivali stresu, sindromu nervoznih creva i neželjenim efektima antibebi pilula. Kako je u tom periodu planirala venčanje i završavala fakultet na Državnom univerzitetu u Juti, Brinli je verovala da su simptomi posledica užurbanog života.

Međutim, njeno zdravstveno stanje naglo se pogoršalo, pa je otišla na kolonoskopiju – i tada je usledio šok. Dijagnostikovan joj je rak debelog creva u četvrtom stadijumu.

Bilo mi je strašno kada su mojoj sestri rekli da ima rak. To je prvi put da je prolazila kroz nešto što nisam mogla da doživim zajedno sa njom. Ništa vas ne može pripremiti za takvu dijagnozu sa 21 godinom – rekla je Marijela.

Onkolog dr Mark Luis ističe da sve više njegovih pacijenata ima manje od 45 godina i upozorava da su preventivni pregledi sada važniji nego ikada.

Nažalost, niko nije „previše mlad“ za rak debelog creva. Poslednjih godina svedoci smo prave epidemije ovog oboljenja među mladima – naglasio je dr Luis, prenosi „Daily mail„.

Stručnjaci smatraju da na porast obolelih utiču brojni faktori:


  • dugotrajna upotreba antibiotika


  • nezdrava ishrana


  • konzumacija alkohola


  • gojaznost


  • dugotrajno sedenje, što je česta pojava kod studenata

Antibiotici koje mnogi koriste od ranog detinjstva mogu da utiču na bakterije u debelom crevu. Moramo biti oprezni kada ih prepisujemo mladima, jer znamo da postoji bar mali povećan rizik od raka decenijama kasnije – upozorio je dr Luis.

Foto: Shuterstock

 


U slučaju Brinli Laster, lekar smatra da je genetska mutacija bila okidač za bolest.

Upotreba antibiotika sve više zabrinjava onkologe, jer studije pokazuju da ovi lekovi mogu trajno da promene zaštitne bakterije u crevima, ostavljajući organizam ranjivim na upale koje mogu izazvati mutaciju ćelija i razvoj raka.

Istraživanje iz 2021. godine sprovedeno na više od 40.000 ljudi pokazalo je da je upotreba antibiotika povezana sa većim rizikom od raka debelog creva kod mlađih osoba nego kod starijih. Stručnjaci upozoravaju da bi ovaj trend mogao da dovede do još većeg broja obolelih među mladima u narednim godinama.

Brinli je prošla kroz 30 rundi hemoterapije i trenutno nema ćelije raka, ali ne može se smatrati izlečenom jer postoji velika verovatnoća da se bolest vrati.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,

Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:



Spavate s jastukom? U jednom položaju to može biti katastrofa za kičmu

Zdravlje

Spavanje s jastukom može ozbiljno narušiti zdravlje kičme, ali samo ako spavate u ovom položaju!

sledeća vest




Informer

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Pregledač zvučnih zapisa