Festival tolerancije, koji u svom 17. izdanju progovara o društvenim nepravdama, inzistira na dijalogu i pruža podršku marginaliziranim skupinama, otvoren je u utorak u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, u nazočnosti predstavnika države, grada i diplomacije.
– Festival se pripremao više od godinu dana, a tri puta je bio odgađan – rekla je direktorica Festivala Nataša Popović, dodavši da joj je posebno drago što ćemo sljedećih šest dana imati priliku uživati u stvarno dobrim filmovima.
– Punih 17 godina svoj smo program i ideje dijelili s građanima Zagreba, ovo je posljednja godina, a već smo u rujnu počeli pripremati Festival tolerancije u Zadru – najavila je.
Podsjetila je kako festival ima i programe edukacije koje poprati godišnje oko osam tisuća djece i mladih, dosad ih je pohađalo 55 tisuća „što je za udrugu s troje zaposlenih jako veliki broj“.
Selektor filmova, Boško Picula rekao je da su odabrali probrane filmove na temu tolerancije koja je danas najvažniji pojam, u samoj civilizaciji, obitelji, društvu, zemlji, međunarodnim odnosima.
– Kada kroz te filmove vidite koliko je tolerancijae bitna za opstanak ljudskog roda imate potrebu nešto i sami napraviti – dodao je.
Selektorica Snježana Tribuson najavila je da će se na festivalu moći vidjeti četrdeset filmova.
– To su sve filmovi s teškim temama, dirljivi su i emocionalno nas vežu, no jako su dobri – rekla je.
Okupljene je pozdravila izaslanica zagrebačke Gradske skupštine Rada Borić, a otvorio ga je izaslanik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet.
Ovogodišnji festival počeo je projekcijama filmova „Crveni kofer“, kratkog dokumentarca Cyrusa Neshvada nominiranog za Oscara i „Tisuću i jedan“ redateljice A.V. Rockwell koji je osvojio veliku nagradu žirija za najbolji film na prošlogodišnjem Sundance Film Festivalu.
Ove će se godine Festival održavati na dvije lokacije, od 23. do 27. siječnja u Muzeju suvremene umjetnosti, te od 24. do 28. siječnja u Dokukinu KIC, a ulaz na programe je, kao i dosad, besplatan.
Mnogi od odabranih filmova su nagrađivani na prestižnim festivalima i najvećim dijelom neće se prikazivati u redovnoj kinodistribuciji.
Filmski programi podijeljeni su u četiri kategorije: Ugriz Stvarnosti, Spektar, Mali koraci i Samo kratko.
Pratit će ih Tolerance Talk rasprave o relevantnim društvenim temama, među ostalim, o pravima djece izbjeglica, utjecaju gaming industrije te antisemitizmu i poricanju genocida.
U sklopu programa posvećenog edukativnim i poučnim filmovima za djecu i mlade prikazivat će se, među ostalim, „Piletina za Lindu“, koji je osvojio nagradu ocjenjivačkog suda za najbolji dugometražni animirani film na Festivalu u Annecyju 2023.
Detaljan raspored programa može se pronaći na službenim stranicama i društvenim mrežama festivala.
Dodaj komentar