Radio BalkanFox

OVAJ SRBIN S LAKOĆOM PREDVIĐA SUPERĆELIJSKE OLUJE Zna čak 18 sati unapred kada stiže nevreme


Ivan Ristić kaže da je tokom leta 2023. njegov radni model svaki put predviđao jake oluje koje su se dešavale u julu i avgustu, ali je sve počelo davno kada je nastao IRIE model, nazvan po njemu, dok se za predviđanje superoluja koristi US VRE.

– IRIE je razvijen od prethodnog modela koji je nastao u Beogradu 70-ih godina 20. veka, uradili su ga Fedor Mesinger i Zaviša Janjić, ali ga je razvio Institut Hidrometar. Tadašnji ETA model je postao operativan i glavni model u Americi, ali su ga 97-98 odbacili i počeli da ga napuštaju. Krajem 20. veka skoro niko ga nije koristio osim mene, a Danci su ga po meni nazvali IRIE. Posvetio sam se tome i razvijao. Njegova najznačajnija dostignuća odnose se na oblake i padavine, odnosno mikrofiziku oblaka i konvekciju – objašnjava Ristić.

Kako je počelo?

Upravo tu „formulu“ odlučio je da prebaci u drigi model, takozvani WRF.

– Bio sam u Krivaju u modelarskoj školi ETA, koju je organizovao Federalni hidrometerološki zavod, i tada sam je preuzeo. Više od 20 godina sam stalno popravljao i popravljao taj model i tako je nastao IRIE. Reč je o programu, matematičko-fizičkom, metrološkom modelu koji računa kako će se vreme dalje razvijati. Imamo ulazne podatke i on unapred izračunava kakvo će vreme biti narednih pet-šest dana. Kada sam tu konvekciju i svoju mikrofiziku preneo na američki model i pustio da ode, pojavile su se i superćelijske oluje – ističe meteorolog. 

Dobitna kombinacija

Prema njegovim rečima, IRIE sam ne može da predvidi superćelijsku oluju, jer je to klasičan model kao i svi drugi modeli, ali kada VRF-u doda parametre koje je dobio tokom razvoja IRIE, vidi i jake oluje.

– Ubacio sam mikrofiziku i svoju konvekciju u američki novi model i uspeo je da predvidi oluje superćelija i do 18 sati unapred. Radi samo kada koristim moju mikrofiziku i moju konvekciju, a sve druge kombinacije ne dovode do te informacije, to je zaista zanimljivo. Klasični modeli generalno ne mogu da predvide superćelijske oluje, ali ova kombinacija jeste i drugi meteorolozi ne mogu da veruju kako to radi. Zato se pored modela koriste radari i onda se vidi da li će se nešto ozbiljno desiti u narednih sat-dva. Superćelijske oluje i kretanja oblaka uglavnom prognoziraju radari – rekao je Ristić za Blic.

Algoritam za grad

Prema njegovim rečima, kada se druge kombinacije stave u VRF, nema oluja superćelija. To znači da se njegovom kombinacijom može videti superćelijska oluja već ujutru oko 7 ili 8 sati.

– Sve što se dešavalo tokom ovog leta, a tiče se oluja superćelija, moj model je predvideo, ne samo ovde, već i one oluje koje su bile u Italiji i u okolnim zemljama, što se jasno vidi na kartama – napominje meteorolog. Na pitanje da li je moguće predvideti da li će superćelijska oluja biti praćena gradom, on kaže da ima i koristi algoritam koji se zove „šansa za grad“.

– Inače, stavljam karte koje predviđaju šansu i kada je, na primer, „šansa grada” 50 odsto, moguć je i grad. Kada je letos bilo nevreme u Vrbasu i okolini, šansa za grad je bila 90 odsto po mom modelu. Siguran sam u ove podatke i ne libim se da ih unapred objavim jer sve što kažem je prikazano na kartama – objašnjava Ristić.




Alo

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE