Iako je kafa jutarnji ritual mnogih, njena kombinacija s određenim lekovima može izazvati ozbiljne nuspojave. Saznajte kojih 12 grupa lekova ne treba uzimati uz kafu.
Za mnoge je kafa nezamenjiv jutarnji ritual, ali kada se kombinuje s određenim lekovima, može ozbiljno ugroziti zdravlje. Kofein i druge supstance prisutne u kafi mogu uticati na apsorpciju lekova, pojačati njihove nuspojave ili smanjiti njihovu efikasnost. U nastavku pročitajte koje grupe lekova nikako ne treba uzimati zajedno s kafom.
1. Lekovi za razređivanje krvi
Antikoagulansi poput heparina sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Međutim, kada se kombinuju s kofeinom, može doći do povećanja koncentracije leka u krvi, što povećava rizik od krvarenja. Ako ste na terapiji za razređivanje krvi, ograničite unos kafe.
opasna kombinacija za zdravlje Foto: Shutterstock
Kombinacija antidepresiva i kafe može smanjiti delotvornost terapije. Lekovi poput fluvoxamina, escitaloprama, amitriptilina i imipramina lošije deluju kada se uzimaju sa kafom, a kofein može pojačati nuspojave poput nesanice i anksioznosti. Preporučuje se razmak od najmanje 30 minuta između uzimanja leka i ispijanja kafe.
3. Antipsihotici
Lekovi za lečenje šizofrenije i drugih ozbiljnih psihičkih poremećaja, kao što su aripiprazol, haloperidol i proklorperazin, slabije se apsorbuju kada se uzimaju uz kafu. Čak i jedna šoljica može umanjiti efekat terapije.
4. Lekovi za astmu
Bronhodilatatori koji pomažu disajnim putevima mogu izazvati jače nuspojave ako ih uzimate s kafom — uključujući ubrzan rad srca, nervozu i glavobolju. Takođe, kofein otežava apsorpciju leka u pluća. Kafu treba izbegavati barem sat vremena pre i posle upotrebe inhalatora.
5. Lekovi za visok pritisak
Foto: SOPA Images / ddp USA / Profimedia
Beta blokatori, poput propranolola i metoprolola, mogu postati manje efikasni u prisustvu kofeina. Najbolje ih je uzimati s vodom, a kafu ostaviti za kasnije.
6. Terapije za Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest
Lekovi poput donepezila, koji pomažu osobama sa demencijom, moraju stići do mozga da bi delovali. Kofein može ometati taj proces. Zbog toga se preporučuje da se kafa ne pije najmanje 30 minuta nakon uzimanja leka.
7. Lekovi protiv prehlade i alergija
Kombinacija pseudoefedrina ili feksofenadina s kafom može izazvati lupanje srca, pojačanu nervozu i nesanicu. Ove lekove nikako ne treba uzimati uz kofeinske napitke.
8. Lekovi za dijabetes
opasna kombinacija za zdravlje Foto: Shutterstock
Kofein može povisiti nivo šećera u krvi i smanjiti delotvornost lekova za regulaciju glukoze. Dijabetičari bi svakako trebalo da se posavetuju sa svojim lekarom o dozvoljenoj količini kafe.
9. Metotreksat
Metotreksat, koji se koristi u lečenju autoimunih bolesti i određenih karcinoma, u kombinaciji s kafom može izazvati ozbiljne nuspojave. Preporučuje se da se kafa izbegava u vreme terapije ovim lekom.
10. Lekovi za osteoporozu
Preparati poput ibandronata i risedronata jačaju kosti, ali ih kafa može sprečiti da se pravilno apsorbuju. Zato se ovi lekovi uzimaju natašte, s običnom vodom, i bez konzumacije kafe najmanje pola sata nakon uzimanja.
11. Određeni antibiotici
opasna kombinacija za zdravlje Foto: Shutterstock
Antibiotici kao što je ciprofloksacin u kombinaciji s kofeinom mogu izazvati nervozu, nesanicu i ubrzan rad srca. Ako ste na antibiotskoj terapiji, preporučuje se da izbegavate kafu dok ne završite s lečenjem.
12. Lekovi za štitnu žlezdu
Lekovi za hipotireozu, poput levotiroksina, deluju tako što regulišu nivo hormona u telu. Kofein može smanjiti njihovu apsorpciju gotovo za 50%, čime se smanjuje i njihova efikasnost. Lek treba uzeti s vodom i sačekati najmanje pola sata pre prve šoljice kafe.
Bonus video: Banana kafa gotova za minut
Kurir
Dodaj komentar