Radio BalkanFox

Pravilno korišćenje dezodoransa, dermatolog otkriva posledice

SVE VREME POGREŠNO KORISTITE DEZODORANS I TO MOŽE DA NAPRAVI KATASTROFU: Dermatolog otkrio na šta da PRIPAZITE

Stavljanje dezodoransa, Foto: Profimedia

Dermatolog, Dr. Lindzi Zubricki, delila je na TikToku savete o najefikasnijem vremenu za nanošenje dezodoransa. Preporučuje nanošenje antiperspiranta pre spavanja, ističući da je to zbog manje aktivnosti znojnih žlezda tokom noći, omogućavajući da se supstanca bolje apsorbuje i efikasnije blokira znoj i miris

Uobičajena jutarnja rutina obuhvata buđenje, oblačenje i nanošenje dezodoransa kako biste se osećali sveže i pripremljeno za dan pred vama. Međutim, iako mnogi od nas smatraju da je to nezaobilazni korak pre izlaska iz kuće, stručnjaci ističu da jutro možda nije optimalno vreme za postizanje maksimalne efikasnosti dezodoransa.

Dermatološkinja otkriva kada je pravo vreme da nanesete antiperspirant na svoje pazuhe!

Znoj, Pazuh, Dezodorans
foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Evo kako da vam dezodorsans duže traje kada ga nanesete.

Dr Lindzi Zubricki, dermatolog iz Misisipija, je na TikTok-u podelila kada bi zaista trebalo da koristite antiperspirant.

– Ako ne nanosite dezodorans noću, radite pogrešnu stvar, rekla je ona u videu koji ima više od 340.000 pregleda.

Ona je dodala: – Noću, naše znojne žlezde su manje aktivne. Zbog toga efikasnije apsorbuje antiperspirant.

Antiperspirant se efikasnije apsorbuje noću jer telesna temperatura prirodno opada da bi se naša tela pripremila za san zbog povećane proizvodnje melatonina.

Melatonin je hormon koji kontroliše kako se ljudi osećaju u snu ili budnosti. Proizvodi se u epifizi mozga, a njegovo oslobađanje u telu kontroliše svetlost.

Tokom dana, kada oko apsorbuje svetlost, nivoi melatonina u telu su niski i, kao rezultat, osećamo se budno. Ali kada se tama smiri i količina svetlosti koju oko apsorbuje, više melatonina cirkuliše telom.

Osim što snižava telesnu temperaturu, melatonin, takože smanjuje krvni pritisak i usporava rad srca kako bi telu bilo signalizirano da je vreme za krevet.

Kada stavljate dezodorans ili antiperspirant noću, jer se melatonin povećava, on deluje tako da blokira znoj i miris koji proizvode znojne žlezde.

Telo ima dve vrste znojnih žlezda: ekrine i apokrine.

Ekrine žlezde su prisutne u većem delu tela i otvaraju se direktno na površinu kože, proizvodeći kapljice znoja.

Dezodorans
foto: Profimedia

Apokrine žlezde se, međutim, razvijaju u oblastima sa folikulima dlake koji vode do površine kože.

Obično se nalaze u pazuhu, skalpu i genitalijama i proizvode miris tela.

Nanošenje antiperspiranta noću i davanje vremena da se upije pomaže supstanci da začepi apokrine žlezde u pazuhu, efikasnije zaustavlja znoj i miris nego kada da ga primenite neposredno pre nego što izađete napolje.

Američka akademija za dermatologiju napominje da nanošenje dezodoransa ili antiperspiranta noću daje punih šest do osam sati potrebnih da zapuši znojne kanale.

Prednosti se mogu videti i sa dezodoransima i sa antiperspirantima, koji na različite načine smanjuju miris tela.

Dezodoransi su namenjeni uklanjanju mirisa, ali ne i smanjenju znojenja.

U međuvremenu, antiperspiranti sadrže sastojke na bazi aluminijuma koji blokiraju pore znoja kako bi sprečili znojenje. Međutim, nemojte stavljati dezodorans ili antiperspirant odmah nakon večernjeg tuširanja.

Oba proizvoda su najefikasnija kada se nanesu na suvu kožu, pa se obavezno prvo obrišite peškirom pre nego što ih nanesete.

Bonus video:


02:28

PRIPREMA LIGNJI NA MORNARSKI NAČIN! Kulinarski šou Majke i snajke objedinjuju znanje i dobru zabavu: Ne propustite OVAJ recept

(Espreso/Srbija danas/Prenosi A.M.)




Espresso

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE