Premestanje proizvodnje iPhone-a iz Kine u SAD moglo bi drastično povećati troškove, sa procenom rasta do 90%. Trgovinski sukobi između SAD-a i Kine dodatno komplikuju situaciju, što utiče na Apple-ove akcije i tržišnu kapitalizaciju.
U svetu tehnologije, Apple je dugo bio simbol inovacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim izazovima koji bi mogli drastično promeniti njegov poslovni model. Analize iz Banke Amerike otkrivaju da bi premeštanje proizvodnje iPhone-a iz Kine u Sjedinjene Američke Države moglo izazvati šokantan skok troškova proizvodnje, sa prognozama koje govore o mogućem povećanju do 90%. Ovo bi značajno uticalo na krajnju cenu uređaja za korisnike.
Foto: Shutterstock
Premestanje proizvodnje u SAD
Iako je premestanje finalne montaže iPhone uređaja u Ameriku tehnički izvodljivo, analitičari tvrde da bi to dovelo do značajnog porasta troškova. Sjedinjene Države nude skuplju radnu snagu, što bi moglo povećati cenu proizvodnje iPhone-a za čak 25%.
Međutim, glavni problem leži u tome što bi većina ključnih komponenti i dalje morala da se proizvodi u Kini i transportuje u SAD. Zbog ovih logističkih komplikacija, Apple bi se suočavao sa još većim troškovima, posebno ako se uzmu u obzir i potencijalne carine.
Foto: Shutterstock
Opasne posledice carina
Veći carinski nameti na uvezene komponente iz Kine mogli bi dramatično povećati ukupne troškove proizvodnje, čak i do 90%. Apple bi bio primoran da podigne cene svojih uređaja, što bi imalo direktan uticaj na potrošače.
Ova situacija nije samo problem za samu kompaniju, već i za tržište u celini. Apple-ove akcije su već pretrpele gubitke, padajući za 14% od Trampovih najava o carinama 2. aprila. Ovaj pad je izbrisao gotovo 479 milijardi dolara tržišne kapitalizacije, dok su akcije i dalje niže za 23% u odnosu na početak godine, uprkos nedavnom oporavku.
Foto: Shutterstock
Trampov Plan: “Amerika može da pravi iPhone”
U isto vreme, američki predsednik Donald Tramp ponovo je pokrenuo debatu o premeštanju proizvodnje iPhone-a u SAD, nazivajući kinesku proizvodnju “neodrživom”.
Tramp je javno izjavio da veruje da Amerika ima potrebnu radnu snagu i resurse da preuzme proizvodnju iPhone uređaja. Iako ambiciozan, ovaj plan ima brojne prepreke, jer bi drastično povećanje troškova radne snage moglo ozbiljno ugroziti konkurentnost Apple-a na globalnom tržištu.
Foto: Shutterstock
Sukobi Između Kine i SAD
Samo nekoliko dana nakon Trampovih izjava, trgovinski odnosi između Kine i SAD ušli su u novu fazu eskalacije. Američki predsednik je povećao carine na kineski uvoz na neverovatnih 125%, dok je Kina odgovorila sa osvetničkim tarifama na američke proizvode. Ovaj trgovinski rat stvorio je nesigurnost na tržištu, čime je postalo gotovo nemoguće predvideti kako će se situacija dalje razvijati.
Potraga za Alternativama
S obzirom na neizvesnost koju izazivaju carine, analitičari veruju da Apple neće žuriti sa preseljenjem proizvodnje u SAD, barem dok se ne razjasni koliko će dugo trajati nove carine. Umesto toga, tehnološki div verovatno neće oklevati da diversifikuje svoj lanac snabdevanja i poveća proizvodnju iPhone uređaja u zemljama sa nižim troškovima, poput Indije, Tajvana i Vijetnama, gde carine nisu tako visoke.
Foto: Shutterstock
Apple se suočava sa velikim izazovima
S obzirom na sve veće trgovinske napetosti i rastuće troškove, Apple se nalazi na raskrsnici. Bez obzira na to da li će premeštati proizvodnju u SAD ili nastaviti da diversifikuje proizvodne kapacitete u drugim zemljama, jasno je da će Apple u narednim godinama biti suočen s ozbiljnim izazovima. Potrošači će verovatno osetiti posledice kroz višestruka povećanja cena, a tržište će morati da se prilagodi novim uslovima proizvodnje.
Kurir
Dodaj komentar