Radio BalkanFox

Prevaranti od korisnika pokupili lozinke uz pomoć lažnih oglasa preko Facebooka

Iza lažnih reklama za Bitwarden menadžer lozinki na Facebooku krije se ekstenzija za Google Chrome koja prikuplja i krade osetljive korisničke podatke iz pretraživača. Napadači koriste Facebook platformu za prikazivanje oglasa koji vode do njihovog sajta.

Bitwarden je popularna aplikacija za upravljanje lozinkama sa podrškom za više platformi, end-to-end enkripcijom i integracijom MFA.

Bitdefender Labs upozorava na oglasnu kampanju na Facebooku koja je pokrenuta 3. novembra koja cilja korisnike Facebooka starosti od 18 do 65 godina širom Evrope.

shutterstock-bitdefender-2.jpg

Shutterstock 

Napad počinje Facebook oglasom koji upozorava korisnike da su njihove lozinke u opasnosti jer „koriste zastarelu verziju Bitwardena“ i da moraju odmah da ažuriraju Bitwarden ekstenziju za Chrome kako bi zaštitili svoje lozinke.

Link iz oglasa „chromewebstoredownload[.]com“ navodno vodi do Googleove zvanične Chrome veb prodavnice. Odredišna stranica veoma podseća na Chrome veb prodavnicu, uključujući dugme „Add to Chrome“. Međutim, umesto da se ekstenzija automatski instalira kada se klikne na Add to Chrome, od onih koji to urade se traži da preuzmu ZIP fajl iz Google Drive foldera.

shutterstock-googlechrome-2.jpg

Shutterstock 

Iako bi ovo trebalo da bude jasan znak opasnosti, korisnici koji nisu upoznati sa Chrome veb prodavnicom mogu nastaviti sa instalacijom, prateći uputstva na veb stranici.

Instalacija zahteva omogućavanje „Developer Mode“ u podešavanjima Chromea i ručno učitavanje ekstenzije (sideloading), tako da se zaobiđu bezbednosne provere pretraživača.

shutterstock-uninstall.jpg

Shutterstock 

Instalirana ekstenzija “Bitwarden Password Manager” verzija 0.0.1 ima dozvole koje joj omogućavaju da prikuplja Facebook kolačiće, posebno kolačić “c_user” koji sadrži korisnički ID, IP i podatke o geolokaciji, informacije o Facebook nalogu i podatke o plaćanjima preko Facebookovog Graph API-ja.

Korisnicima Bitwardena se savetuje da ignorišu ovakve oglase na društvenim mrežama koji zahtevaju ažuriranje, pošto se ekstenzije za Chrome automatski ažuriraju kada proizvođač objavi novu verziju.

shutterstock_bitwarden.jpg

Shutterstock 

Ekstenzije treba da se instaliraju samo preko Googleove zvanične veb prodavnice ili klikom na link na zvaničnom veb sajtu proizvođača, u ovom slučaju, bitwarden.com. Pre instalacije ili ažuriranja, uvek pregledajte dozvole koje ekstenzija traži.

Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic


Kurir

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE