Radio BalkanFox

Putopisac i jutjuber iz Bosne i Hercegovine Robert Dacešin posetio „grad duhova“

Varoša je bila glavni poslovni i kulturni centar, u koji je svetska elita hrlila da dođe

Putopisac i jutjuber iz Bosne i Hercegovine Robert Dacešin, koji je posetio više od 110 zemalja sveta, nedavno je objavio video u kojem je pokazao kako izgleda kiparski grad Varoša – nekada jedna od najpopularnijih turističkih destinacija, a danas poznat kao „grad duhova„.

Varoša je grad koji se nalazi na međi turske i grčke strane Kipra. Nekada omiljena destinacija Brižit Bardo i Elizabet Tejlor, kao i ostale elite sedamdesetih godina, danas se naziva “gradom duhova”, dok oronule zgrade i ostavljeni automobili ukazuju da je ovde nekada postojao život.

Pogledajte u galeriji kako je grad Varoša izgledao 2020. godine kada je otvoren za javnost:

GRAD DUHOVA OTVOREN PRVI PUT POSLE 46 GODINA: Turisti razgledali oronule kuće, a mnogi su se prisetili turske invazije (VIDEO) Foto: EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Letovalište je smešteno u južnom delu grada Famagusta, a pre turske invazije 1974. godine, koja je prisilila 39.000 stanovnika grada da ga napuste, bilo je vrlo popularno među turistima. Grad i danas izaziva znatiželju, a Robert Dacešin je kamerom zabeležio neverovatne scene i prikazao ih na Jutjubu.

– Na vrhuncu slave ovaj grad je bio mesto glamura, sjaja i bogatstva. Luksuz i raskoš trajali su svega četiri godine, da bi na jesen 1974. godine život ovde stao, a svih tadašnjih 39.000 stanovnika je ostalo bez krova nad glavom – objasnio je Dacešin, koji je posetio više od 110 zemalja sveta.

Pogledajte u galeriji fotografije Vareše tokom posete Roberta Dacešina:

Robert Dacešin u napuštenom gradu Varoša na Kipru Foto: printscreen/youtube/Robert Dacešin

Varoša je bila glavni poslovni i kulturni centar, u koji je svetska elita hrlila da dođe. Tokom 70-ih godina 20. veka tamo su letovale najveće holivudske zvezde, poput Elizabet Tejlor, Ričarda Bartona, Sofije Loren, Brižit Bardo, Pola Njumena i Rakel Velč, a koliko je bilo popularno letovalište, govori i činjenica da su ovu obalu zvali Francuskom rivijerom Kipra.

Nakon vojne akcije stanovnici su napustili područje, a Varoša je ostala zatvorena i napuštena više od četiri decenije. Kipar je podeljen na dva dela od 1974. godine, a grad Varoša je postao „ničija zemlja“, zbog čega je ulazak u grad bio zabranjen. Zgrade su propadale, a priroda je polako preuzela kontrolu, pretvarajući nekada popularno letovalište u sablasno mesto.

Dacešin je ušao u grad i pokazao kako on danas izgleda. Razgovarao je i sa bivšim stanovnicima koji su se prisetili kako je izgledao život u nekada ekskluzivnom letovalištu.

w-56404811.jpg

Varoša Foto: EPA/KATIA CHRISTODOULOU

– Većina nas je ponela samo nekoliko stvari. Mislili su svi da će se brzo vratiti. Ali, nažalost nismo. Šta da vam kažem? Kad vam neko uđe na imovinu i uzme je… – kaže jedan od ljudi sa kojima je pričao.

Drugi bivši stanovnik Varoše kroz suze je pričao o onome što se desilo:

– Prvo misliš da je to laž, da se nije ni desilo. Ali onda vreme prolazi i ti shvataš da se nećeš nikad vratiti kući. Iako jako želiš. I dalje mislimo da je povratak moguć.

Zbog napetosti između grčkog i turskog dela ostrva, bivšim stanovnicima i posetiocima bio je potpuno zabranjen pristup gradu, a ograda kojom je letovalište bilo okruženo ulazila je i u more, kako neko ne bi doplivao do njega.

Prvi put posle 46 godina, 2020. godine je javnosti omogućen ulaz u Varošu koja danas pripada nepriznatoj samoproglašenoj Turskoj republici Severni Kipar. Otvaranje grada za mnoge je bio istorijski trenutak, ali i trenutak gorčine i tuge.

– Iako sam se ovome radovao, zadrhtao sam posmatrajući sva ta poznata mesta. Varoša je izgubljena – kazao je nekadašnji meštanin.

Bonus video: U ovom srpskom selu leži cela istorija Balkana

U OVOM SRPSKOM SELU LEŽI CELA ISTORIJA BALKANA: Kroz njega su prošli Kelti, Rimljani, Turci, Huni, Austrougari i Nemci! Izvor: Kurir televizija


Kurir

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Pregledač zvučnih zapisa