Palate ukrašene visokim mermernim stubovima, kulama i simbolima bogatstva privlače veliku pažnju u Rumuniji.
U unutrašnjosti Rumunije, posebno u bogatim romskim selima, česta se viđaju palate sa visokim mermernim stubovima, kulama i krovovima koji podsećaju na azijske pagode. Ove impresivne građevine počele su da niču nakon pada komunizma, 90-ih godina prošlog veka, i danas ih ima stotine širom zemlje. Vlasnici ovih palata često se takmiče u visini svojih zdanja, dodajući nove spratove.
Fasade su često ukrašene simbolima bogatstva, poput dolara ili Mercedesa, koji se smatraju znakovima uspeha. Iako mnogi ovaj stil smatraju kičem, rumunski arhitekta Rudolf Gref smatra da bi trebalo da ga prihvatimo kao deo istorije, koji se suprotstavlja modernoj arhitekturi koju nameće država.
– To je deo naše istorije, suprotno modernoj arhitekturi koju nameće država – kaže on.
Romske palate se razlikuju po stilu u različitim regionima, u centralnoj Rumuniji podsećaju na katoličke crkve, na jugozapadu su inspirisane neoklasičnim građevinama, dok na istoku i jugu imituju aristokratske kuće. Bez obzira na to, zajednički im je cilj da vlasnici pokažu svoj uspeh.
Jedno od najpoznatijih sela koje je postalo simbol ove tradicije je Buzesku, koje se naziva i „Romski Monako“. Selo, smešteno oko 100 kilometara južno od Bukurešta, poznato je po svojim raskošnim palatama, koje privlače turiste, a vlasnici često tvrde da su svoj imetak stekli radeći u inostranstvu, prodajom otpada ili vraćanjem zlata koje je oduzeto romskoj zajednici za vreme komunizma.
Iako mnoga od ovih zdanja deluju napušteno ili nedovršeno, vlasnici obično žive u skromnijim delovima kuća, dok luksuzne sale sa mermerom i zlatom čuvaju za posebne prilike.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na:
Dodaj komentar