Sara Begum, Foto: Printscreen/youtube/The Ministry Of Counterculture
Rođena u centralnom Londonu, dokumentarista Sara Begum odlučila je sa 26 godina da napusti posao i oputuje u ekvadorske džungle kako bi snimila film o jednom plemenu. Ova njena avantura, međutim, završila se tako što se udala za najstarijeg člana plemena koji je tada imao preko 50 godina – ratnika Ginktoa.
Sara koja govori engleski i bengalski maternji jezik, španski, francuski i arapski, a pomalo i Huao Tererro (amazonski dijalekt), kako kaže obožava da uspostavlja trenutne veze sa ljudima tako što „uroni“ u njihovu kulturu.
– Bez otvorenosti, ne možete prihvatiti kulturu u svoj njenoj autentičnosti. Kada sam imala devet godina saznala sam za amazonska plemena i kako je njihov način života ugrožen od modernog sveta. Onda sam imala ponavljajuće vizije plemenskih ljudi koji su me zvali. Od tada su snovi postali jači, a želja za putovanjem da bi se videla plemena se povećala – ispričala je Sara u svom dokumentarcu „Amazon souls“ (Duše Amazona) koji je prikazan na Kanskom festivalu.
Uvek je osećala da su njene misli, interesovanja i ideologije veoma različite od njenih vršnjaka, iako sam se od malih nogu družila sa prijateljima svih pozadina, vera i kultura – što je kod nje ubrizgalo radoznalost o svetu.
– Moj otac je bio strastveni posmatrač dokumentarnih filmova o divljim životinjama sa Dejvidom Atenboroom, tako da bih uživala gledajući programe o lovu na divlje mačke. Brat me je odveo na put od Njujorka do vodopada Nijagra u Kanadi kada sam imao 17 godina. Na ovoj ruti smo prošli kroz amiške gradove u Pensilvaniji gde sam srela ljude koji do danas žive bez struje i putuju konjima i kočijama. Bila sam fascinirana šta još može da postoji u svetu. Moja strast je tada zamaglila sve stereotipe i uputila sam se kroz život da da saznam ko sam i šta sam. Tek kada sam krenuo na Amazonsku ekspediciju da napravim svoj prvi dokumentarni film o životu sa plemenom Huaorani duboko u džungli Nacionalnog parka Jasuni, shvatila sam šta je moja svrha.
Dala je otkaz, iskoristila svu svoju ušteđevinu, unajmila kinematografa iz Njujorka i tonca iz Portsmuta. Istraživala je malo o ovom plemenu u Amazoniji – i otišla tamo.
Sara je provela dva dana putujući iz amazonskog grada Koka u susret plemenu Huaorani, gde su je žene naučile da tka, a muškarci ratnici su joj pokazali kako da lovi kopljem. Prošla je, kako je mislila, ceremoniju inicijacije – udala se za glavnog ratnika Ginktoa.
Međutim, brak je bio simboličan i od nje se nije očekivalo da se upušta u bilo kakvu seksualnu aktivnost sa plemenom.
– Ginkto je sjajan čovek. Zanimljiv je, smešan a i veoma ga je zanimao moj život u Londonu – objasnila je Sara koja nije prva Britanka koju je Ginkto oženio. Pre dve godine na njenom mestu bila je Karen Moriz-Lanz koja je takođe snimala dokumentarac o plemenu Huaroani.
Njen film „Amazon Souls“ prikazan je na Filmskom festivalu u Kanu.
(Espreso/ona/Prenela PV)
Dodaj komentar