Autizam je složeni poremećaj u razvoju koji se obično dijagnostikuje u ranom djetinjstvu i značajno utiče na socijalne interakcije, komunikaciju, ponašanje i interese pojedinca.
Evo nekoliko ključnih karakteristika autizma:
Poteškoće u socijalnoj interakciji
Osobe s autizmom često imaju izazove u razumevanju i interpretaciji neverbalnih znakova kao što su gestovi, facijalna ekspresija i kontakt očima. Takođe, mogu imati poteškoće u razvijanju prijateljstava i uspostavljanju emocionalnih veza s drugima.
Poteškoće u komunikaciji
Autistične osobe mogu imati probleme u razvoju verbalne i neverbalne komunikacije. To uključuje poteškoće u govoru i jeziku, kao i ograničene sposobnosti izražavanja svojih osećaja i potreba.
Ponavljajuće ponašanje i interesi
Mnogi autistični pojedinci imaju ograničene i ponavljajuće interese, kao što su fiksacija na određene teme ili aktivnosti. Takođe, često se pridržavaju rutina i mogu reagovati emotivno ako se te rutine poremete.
Senzorne osetljivosti
Osobe s autizmom često imaju senzorne osetljivosti, što znači da mogu reagovati intenzivnije na zvuke, svetlost, mirise i druge senzorne podražaje. To može uticati na njihovo ponašanje i udobnost.
Različit spektar ozbiljnosti
Autizam se manifestuje na različite načine i ima različite nivoe ozbiljnosti. Neki ljudi s autizmom mogu imati blage simptome i uspešno funkcionalno živeti, dok drugi mogu imati teže simptome i zahtevati podršku u svakodnevnom životu.
Rana dijagnoza i intervencija
Rana dijagnoza i intervencija ključni su za poboljšanje kvaliteta života autističnih osoba. Ranom terapijom, poput terapije ponašanja i govorne terapije, mogu se razviti važne veštine komunikacije i socijalne interakcije.
Autizam nije bolest
Važno je napomenuti da autizam nije bolest koja se može izlečiti. Umesto toga, radi se o razvojnom poremećaju koji traje tokom celog života. Međutim, rana intervencija i podrška mogu značajno poboljšati funkcionalnost i kvalitetu života autističnih osoba.
Važno je razumeti da je aka osoba s autizmom jedinstvena i pristupi podrške i terapije moraju biti prilagođeni individualnim potrebama i sposobnostima. Takođe, važno je promovisati svest i razumevanje autizma u društvu kako bi se stvorila inkluzivnija i podržavajuća okolina za sve autistične osobe.
Gde da gledate Informer TV?
INFORMER TV možete da gledate na kablovskim kanalima Telekoma na sledećim platformama: Iris TV pozicija 120, Iris GO pozicija 31, ‘Supernova’ i ‘Supernova’ (move n go) pozicija 20, m:SAT TV pozicija 19; Orion TV na poziciji 20 i Orion aplikacija na poziciji 20; Na kanalima Yettel Hipernet TV na poziciji 89; Crna Gora – TV Plus pozicija 257 i m:SAT TV na poziciji 26; Bosna i Hercegovina – m:SAT TV pozicija 25 za teritoriju Republike Srpske i 35 za teritoriju Federacije BiH; Severna Makedonija – u okviru aplikacije mPlay na poziciji 7 mtel i u okviru m:SAT TV ponude na poziciji 47; Aplikacije ‘Arena klaud’ i „Klik TV“ ili na portalu informer.rs
Dodaj komentar