Mnogim ljudima, tokom niskih temperatura, ekstremiteti menjanju boju. Od prstiju na rukama do prstiju na nogama, njihova pigmentacija se na delovima tela može promeniti tokom hladnih zimskih meseci. Mnogi su se na to navikli i smatraju to normalno pojavom zbog hladnoće, no stvarnost je da je promena boje, od standardnog pigmenta do tamnocrvene ili bledo bele, zapravo rezultat bolesti, piše LADbible.
Objasnila je to jedna doktorka i opisala o čemu se radi i šta treba znati ako bolujete od te bolesti. To stanje se naziva Rejnadova bolest ili Rejnadov fenomen, a pojavljuje se kada vam ekstremiteti postanu hladni. Obično se javlja kada su ekstremiteti jako hladni, a ne samo malo rashlađeni, a od nje pati 20 posto svetske odrasle populacije. „Prosečna osoba može izaći na hladno vreme bez rukavica, a prsti bi joj se samo malo ohladili“, rekla je dr. med. Melisa Lej Beker. No, Rejnadova bolest je ipak drugačija. Menja se boja, a i temperatura.
„Ako ljudima dodirnete ruke, možete uočiti razliku. Čak i u umereno hladnom okruženju, imaju bele ruke hladne kao led“, objasnila je. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), Rejnadov fenomen je stanje kod kojeg krv ne teče pravilno ka prstima ruku i nogu. To je uobičajeno stanje i obično ne uzrokuje ozbiljne probleme, no utiče na vašu cirkulaciju krvi. „Kada vam je hladno, teskobni ste ili ste pod stresom, tada vaši prsti na rukama i nogama mogu promeniti boju“, objasnila je zdravstvena služba. Ostali simptomi mogu uključivati bol u prstima ruku ili nogu, utrnulost u tom području i osećaj trnjenja.
U isto vreme, neki ljudi dobiju gore navedene simptome u drugim delovima tela, uključujući bradavice, uši, usne i nos. Simptomi Rejnadove bolesti mogu se pojaviti zajedno ili zasebno te trajati nekoliko sati. Doktorka je preporučila konsultacije sa lekarom ako stanje postane ozbiljno, posebno ako bol utiče na vašu sposobnost obavljanja običnih zadataka. Rejnadov fenomen ponekad je uzrokovan drugim zdravstvenim stanjem ili uzimanjem određenih lekova. Bolest je pretežno češća kod žena i generalno prvi put se otkrije u adolescenciji, objasnila je dr. Lej Beker.
Bonus video:
Alo
Dodaj komentar