Radio BalkanFox

Sprečite VLAGU u domu sa ovim jednostavnim cakama!

Kada dođu hladni dani, u mnogim domovima se pojavi buđ i vlaga. Kada se to dogodi, plasen toksična gljivica, koja je baš i uzrokovana tim problemom, može da dovede do zdravstvnih problema, poput onih sa disanjem. 

Kondenzacija je vodeći uzrok buđi, naročito u onim domovima gde je slabija izolacija!

Kada je u nekoj prostoriji vlažnost veća od 65% sasvim sigurno će doći do pojave kondenzacije na zidovima. 

Foto: shutterstock

Kontenzacija na prozorima je vrlo čest problem tokom zime 

 

Iako se sama buđ može pojaviti gotovo na svakoj površini, bilo da se radi o zidovima ili dušecima.

Prvo što treba da uradite jeste da otvorite prozor spavaće sobe kako bi ušao svež vazduh. Nakon toga povucite prekrivače sa kreveta na neko vreme i dajte vlazi koja je između čaršava da ispari. 

Foto: Shutterstock

Čim ustanete na ovaj način raspremite krevet

Znoj i vlaga se nakupljaju ispod pokrivača dok spavamo, a ako ne istresete posteljinu, to će dozvoliti da se kapljice zadrže i potrencijalno pretvore u buđ. 

Sama vlaga i buđ u vašem domu će vrlo verovatno dati kao efekat respiratorne probleme i infekcije, alercije i astmu. 

Udisanje ili dodirivanje plesni može da stori alergijsku reakciju, kao što je kijanje, curenje iz nosa, crvene oči i osip na koži.

Uklanjanje buđi sa glatkih površina može biti izazov, ali uz pravilne metode može biti efikasno i trajno. Izbeljivač je jedno od sredstava koje može pomoći u ovoj borbi. Međutim, važno je znati da je izbeljivač otrovan i da prilikom rukovanja njime treba zaštititi ruke i disajne puteve. Takođe, treba imati na umu da će buđ najverovatnije ponovo izbijati na površinama koje su manje porozne, čak i nakon tretmana izbeljivačem.

Kombinacija sirćeta i sode bikarbone može biti bolja opcija za mesta gde se priprema hrana ili gde borave deca i ljubimci. Ova kombinacija nije toksična i može se koristiti za uklanjanje buđi. Potrebno je pomešati jednake količine sode bikarbone i sirćeta da bi se dobila pasta, koja se zatim nanosi na problematična mesta. Nakon sušenja, površinu treba isprati nerazređenim sirćetom.

Stoprocentni alkohol i rastvor hidrogena od 5 posto mogu se koristiti na sličan način kao sirće. Redovno prskanje buđi ovim sredstvima može sprečiti njen dalji rast, smanjiti zahvaćenu površinu i delimično je ukloniti.




Republika

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE