Radio BalkanFox

Šta je „trougao smrti“? Deo lica na kom ne smeju da se cede bubuljice

Dermatolozi stalno upozoravaju da akne ne bi trebalo dirati, ali za jedan deo lica je to posebno važno jer se infekcija s njega može preneti do mozga.

Lečenje akni može da bude dugotrajno i iscrpljujuće, a ono čemu se najteže odoleva jeste zabrana lekara da se istiskaju, pa je potrebnoa samodisciplina.
Lečenje akni može da bude dugotrajno i iscrpljujuće, a ono čemu se najteže odoleva jeste zabrana lekara da se istiskaju, pa je potrebnoa samodisciplina.foto: Shutterstock, BestPhotoStudio

Koliko god nas stručnjaci upozoravali da je istiskanje bubuljica loša odluka, to je nešto čemu jednostavno ne možemo da odolimo.


Štaviše, na društvenim mrežama su sve popularniji snimci ceđenja i postoje čak i profili posvećeni isključivo tome, a njihovi pregledi se broje u stotinama hiljada.


Neko iz pukog zadovoljstva, neko jer ne može da podnese prizor u ogledalu, tek – stiskanje mitesera i akni je mnogima sastavni deo dana, a eksperti ističu da to ponekad može da bude vrlo opasno.

Šta je „trougao smrti“?


Britanska dermatološkinja dr Ema Krejtorn pisala je nedavno za Daily Mail o „trouglu smrti“, za koji kaže da „možda zvuči kao urbani mit“, ali je ona „sama videla posledice“.

 

Akne predstavljaju najčešće neželjeno stanje kože.
Akne predstavljaju najčešće neželjeno stanje kože. foto: Profimedia

Dr Krejton je samo jedna od mnogih dermatologa koji su pominjali ovu neobičnu sintagmu, a u više navrata je i dr Mehmet Oz, poznato TV lice u Americi, istakao da je u pitanju deo lica s kojim treba biti na oprezu jer njegovo čačkanje može dovesti do ogromne štete.


U pitanju je trougao oko nosa, koji počinje na njegovom korenu i širi se do uglova usana.

 

Trougao opasnosti pomalo dramatično se naziva trouglom smrti u medijima
Trougao opasnosti pomalo dramatično se naziva trouglom smrti u medijimafoto: Doc James/Wikimedia Commons

Ako čeprkate taj deo, taj „trougao smrti“, rizikujete da infekcija prođe kroz kožu i dođe do mozga – rekao je dr Oz za CNBC-ov Squawk Box 2014.


Iako manje dramatičnim tonom, o ovom delu lica je, kao o „trouglu opasnosti“, pisala i ugledna američka Klivlendska klinika, koja piše da ovaj mali segment prednjeg dela glave treba zamisliti kao direktnu liniju do mozga. Radi se o tome da se iza nje nalazi kavernozni sinus, odnosno mreža velikih vena lociranih iza očnih duplji. Kroz taj sinus teče krv iz mozga.

Ukoliko u „trouglu opasnosti“ dođe do infekcije, od bubuljice ili pirsinga, recimo, postoji mala verovatnoća da od lica ona doputuje do mozga jer između njih nema prevelike udaljenosti.

 

Iza predela nazvanog 'trougao opasnosti' nalazi se kavernozni sinus
Iza predela nazvanog „trougao opasnosti“ nalazi se kavernozni sinusfoto: Shtutterstock

Postoji mogućnost da infekcija lica postane infekcija koja utiče na ostatak tela – kaže za sajt Klivlendske klinike dermatolog dr Alok Vidž.


Može li „trougao smrti“ stvarno da nas ubije?


Ne paničite – nećete umreti jer ste cedili bubuljiljicu na nosu. Ali to, tehnički, nije nemoguće.


Srećom, relativno je mala verovatnoća – naglašava dr Vidž. – Ali kad god postoji oštećenje kože ili interakcija s bakterijama, uvek je tu mogućnost da će doći do infekcije, koja može da dovede do većih zdravstvenih briga.


U vrlo retkim slučajevima, infekcija lica može da izazove trombozu kavernoznog sinusa, odnosno pojavu krvnog ugruška u ovoj šupljini. To može da izazove niz ozbiljnih problema, potencijalno opasnih po život, uključujući:

 

  • apsces mozga
  • infekciju mozga
  • oštećenje nerava lica
  • meningitis
  • upalu pluća
  • septičku emboliju
  • šlog

 

Pravilna nega, higijena i posete dermatologu su najvažniji saveti u vezi s problematičnom kožom koje možete poslušati.
Pravilna nega, higijena i posete dermatologu su najvažniji saveti u vezi s problematičnom kožom koje možete poslušati.foto: Shutterstock / New Africa

Tromboza kavernoznog sinusa je, inače, nekada bila gotovo smrtna presuda, ali je danas, zahvaljujući otkriću antibiotika, to stanje koje se leči kada se prepozna na vreme.


Treba li izbegavati da se istiskaju bubuljice u „trouglu opasnosti“?


Međutim, iako je malo verovatno da ćete imati teže posledice ako iscedite bubuljicu, dr Vidž kaže „uvek treba izbegavati istiskanje bubuljica“.


To može dovesti do upale, postzapaljenske hiperpigmentacije, ožiljaka i, naravno, infekcije – ističe on.

Iako je najbolje pustiti stvari da idu svojim tokom, često ne možemo da se suzdržimo, naročito ako je pred nama važan događaj, a iznenada nam se pojavila bubuljica na vrhu nosa. U tom slučaju vredi probati savete Klivlendske klinike za bezbedno uklanjanje bubuljica u „trouglu opasnosti“.

 

'Trougao smrti” na licu prostire se od vrha nosa do uglova usana. Tu se javlja najviše bubuljica čije istiskanje može biti opasno.
„Trougao smrti” na licu prostire se od vrha nosa do uglova usana. Tu se javlja najviše bubuljica čije istiskanje može biti opasno.foto: popcorner/Shutterstock

Kako pravilno istisnuti bubuljicu?

 

  • Stavite toplu oblogu. Umočite peškir u vruću (ne vrelu) vodu i stavite na zahvaćeno područje na 10-15 minuta. To će pomoći da se gnoj izvuče na površinu i da se ubrza proces zarastanja.
  • Koristite flastere za uklanjanje bubuljica. Ukoliko je bubuljica već pukla, možete staviti flaster da odstoji preko noći kako bi upio iscedak.
  • Nanesite benzoil-peroksid. Ovo organsko jedinjenje, koje se na koži raspada u oksidirajuće, reaktivno jedinjenje, ima antibakterijsko dejstvo, odnosno ubija bakterije koje začepljuju pore i izazivaju zapaljenje.
  • Koristite proizvode sa salicilnom kiselinom. Salicilna kiselina je beta-hidroksilna kiselina koja pomaže u otčepljivanju pora i vrši nežni piling kože. Koristii se u svim vrstama proizvoda za uklanjanje akni, od sredstava za čišćenje lica, lorsiona i tonika, do seruma i flastera za bubuljice. Bez obzira na to pojavi li vam se povremeno neka akna ili ste im skloni, uvek je dobra ideja imati salicilnu kiselinu u svakodnevnoj rutini.
  • Dodajte skincare rutini ulje čajevca. Istraživanja su pokazala da mala količina razblaženog ulja čajevca može da pomogne protiv akni, ali imajte u vidu da je mali broj ljudi alergičan na njega.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.


BONUS VIDEO

Skin positivity: Savršena koža ne postoji – svako je lep na svoj način!

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE