Radio BalkanFox

Šta (ne) raditi na Sv. kralja Stefana Dečanskog?

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u nedelju, 24. novembra, obeležavaju praznik Svetog kralja Stefana Dečanskog, u narodu poznatiji kao Mratindan, za koji se vezuju mnogi stari običaji.

Prelepi Visoki Dečani, remek-delo srpske srednjovekovne arhitekture, zadužbina je Stefana Dečanskog, srpskog kralja i sveca koji se 24. novembra slavi kao Mratindan, tj. Sveti Mrata
Prelepi Visoki Dečani, remek-delo srpske srednjovekovne arhitekture, zadužbina je Stefana Dečanskog, srpskog kralja i sveca koji se 24. novembra slavi kao Mratindan, tj. Sveti Mratafoto: Anne Czichos/Shutterstock

Sveti mučenik Stefan Dečanski, srpski kralj, bio je sin kralja Milutina i otac cara Dušana, jedna od ličnosti u srpskoj istoriji s najtragičnijom sudbinom.


Prema izvorima, po naređenju oca je oslepljen, a po odluci sina je udavljen u starosti, kao i da mu se nakon što mu je oduzet vid u hramu na Ovčem polju ukazao Sveti Nikola i obećao da će Stefan ponovo progledati.


Posle pet godina zatočeništva u Carigradu, vid mu se, kaže predanje, vratio, a on je u znak zahvalnosti podigao hram Visoki Dečani, jednu od najlepših građevina srednjovekovne arhitekture iz ere vizantijske umetnosti u Srbiji.

 

Hilandarska ikona Sv. kralja Stefana Dečanskog, koji je u narodu poznat i kao Sv. Mrata, a slavi se kao Mratindan 24. novembra
Hilandarska ikona Sv. kralja Stefana Dečanskog, koji je u narodu poznat i kao Sv. Mrata, a slavi se kao Mratindan 24. novembrafoto: André Held / akg-images / Profimedia

Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan – među Srbima


Kada je reč o srpskom narodu i vernicima u njemu, mnoge porodice slave Mratindan kao krsnu slavu, što sve prate slavski kolač, sveža, žito, ikona i kandilo, uz molitvu, drage goste i poštovanje sveca.


Za ovaj praznik se vezuju brojni običaji i verovanja, a jedno od njih je da Mrata ovih dana „saziva sve vukove i određuje im gde će i koliko ovaca pojesti“

Često se kaže da domaćini koji se ogreše na dan Svetog Mrate mogu u torovima da zateknu gladnog vuka ove godine. Zato je upravo nastao običaj da se na Mratindan ne izvode ovce. Kult vuka, koji je bio izuzetno značajan kod starih Slovena, često se vezuje za ovaj dan u crkvenom kalendaru, zbog čega se pretpostavlja da svi obi običaji i verovanja u vezi s vukom na Mratindan imaju paganske korene.

 

Manastir Visoki Dečani, zadužbina Sv. Stefana Dečanskog, odnosno Sv. Mrate
Manastir Visoki Dečani, zadužbina Sv. Stefana Dečanskog, odnosno Sv. Mratefoto: alexisdc/Shutterstock

Još jedno poznato verovanje jeste da žene ne smeju da rade kućne poslove, niti u polju, a posebno je zabranjen ručni rad, što znači da ne uzimaju igle, makaze, konac… Običaj nalaže i da se ništa iz kuće ne daje drugima, da se ne prede vuna i da se ne pere veš.


Za Sv. Mratu se, kao i za još nekoliko praznika, veruje da pokazuje kakva nas zima čeka: bude li dan vedar, pred nama su mrazoviti zimski dani, a u slučaju magle očekuje se promenljiva zima. Takođe, dobro je poznata izreka „Sveti Mrata, sneg do vrata“, jer ovaj dan označava početak snežnog dela godine.


Na 24. novembar se proslavlja i Sveti mučenik Mina Katuanski.

 

BONUS VIDEO

Koliko košta proslaviti krsnu slavu u Srbiji?

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE