Srpski kandidat za Oskara film „Ruski konzul“, reditelja Miroslava Lekića, ostao je bez mogućnosti da se okiti najprestižniijm priznanjem u svetu kinematografije. Američka filmska akademija objavila je „short“ listu nominovanih koji će se boriti za titulu najboljeg međunarodnog dugometražnog igranog filma, a na njoj nema „Ruskog konzula“.
Uoči odlaska u Los Anđeles, gde je ekipa srpskog filma provela 12 dana promovišući „Ruskog konzula“, ekipa Republike porazgovarala je sa akterima ove priče o šansama našeg filma na prestižnom takmičenju.
Slaviša Čurović i Svetozar Cvetković tada su nam rekli da smatraju da je važno takmičiti se, jer u suprotnom nikad ne znamo dokle ćemo dobaciti.
– Ako je nešto kvalitetno i privuče publiku u prvih pet minuta radnjom odmah vas veže, pogotovo kad gledate neki film iz neke daleke zemlje koja vas se i ne tiče i koju ste nekad bombardovali, ali se toga i ne sećate – rekao je Cvetković, na čije se reči odmah nadovezao Čurović.
– Znate, pobedili smo na Eurosongu 1990. da se ne bismo raspali, a onda 2006. kad se Crna Gora odvojila. Dakle bitan je trenutak kad se nešto dešava. Dodela Oskara jeste politički čin, ali je kvalitet svakako ono što prednjači.
Paulina Manov, koja je u ovom filmu igrala direktnu partnerku Žarka Lauševića (1960-2023), čiji je ovo poslednji film, istakla je tada da je tema „Ruskog konzula“ njegova najveća vrednost.
– Najveća vrednost ovog filma je, pre svega, priča koja skreće pažnju na dešavanja na Kosovu 70-ih godina. Mislim da se o tome u svetu ne zna ništa – rekla nam je glumica.
Na naše pitanje kakve su šanse „Ruskog konzula“ u Holivudu, autor romana po kojem je film snimljen Vuk Drašković kaže da mu „ruski“ u nazivu umanjuje šanse za upeh.
– Da je ovaj film snimljen pre pet godina šanse bi bile veće. Tada je na Zapadu uglavnom vldala rusofilija, a danas je to rusofobija. „Ruski konzul“ je trebalo da bude snimljen još 1991. godine, Grci su ga preveli, pare su dobijene od Evropske unije, ali se desio 9. mart i Slobodan Milošević je zabranio ovaj film. Grci su insisitirali da se sve snimi u Đakovici i Prizrenu, gde se odvija radnja romana, ali je Milošević sve zabranio – rekao je Drašković.
BONUS VIDEO:
Dodaj komentar