Foto: Printscreen/Youtube/ Aurora Recepti
Pazarske mantije su zvanično najbolje pecivo, ocenio je gastronomski sajt „Taste Atlas“. U žestokoj konkurenciji specijaliteta iz svih krajeva sveta daleko iza sebe ostavile su sarajevski burek, ali i čuveni francuski kroasan.
Vekovima unazad pazarske mantije prave vredne ruke domaćica iz Novog Pazara. Umešnost, posvećenost i strpljenje, sve je utkano u male bošče od testa punjene mesom.
Recept za pecivo, po kojem je grad na jugozapadu Srbije postao prepoznatljiv, prenosi se s kolena na koleno.
– Ja sam naučila od moje majke, ona od njene, i tako, to se uvek prenosi s kolena na koleno. Inače, moram da naglasim da su u Novom Pazaru, prave novopazarske mantije veoma zahtevne, danas ćete videti omladinu da ih prave od kora ili da ih savijaju drugačije. Treba zaista jako puno vremena, treba i umešnosti svakako – rekla je Mubera Zećirović iz udruženja „Pazarske hanume“ za Blic TV.
Tajna najboljih pazarskih mantija strogo je čuvana, a znalci tvrde da se krije u autentičnosti domaćih proizvoda i najkvalitetnijem mesu.
– Mantije su specifično jelo koje nema nijedan aditiv, nijedan dodatak, samo prirodni sastojci i dodaci, meso, brašno, so… I oseti se kad su domaće, ručno pravljene. Specifično je to što smo mi u ovom delu Srbije okruženi Pešteri našom, Rogoznom, Kopaonikom, i tu je meso drugačije, odnosno sto odsto prirodno i domaće. I kad to staviš u mantiju, dobiješ najbolji proizvod – kaže proizvođač Jasmin Dervišnurović za Blic TV.
Mantije se danas proizvode u nekoliko novopazarskih radionica u koje najčešće zalaze turisti.
– Mi ovde stvarno imamo komponente savršenog turističkog proizvoda, od kulturno-istorijskih spomenika, divne prirode, banja, divnih ljudi i, eto, i gastronomija. Po mantijama i ćevapima smo daleko čuveni, što je sigurno jedna od stavki koja dovodi turiste u Novi Pazar – rekao je Dejan Belojica, direktor Turističke organizacije Novog Pazara.
Pazarske mantije, odnosno način pripreme ovog jela, uvrštene su na listu elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
– To je jedan veliki uspeh, što znači da će taj element da bude i te kako zaštićen kao jedan zanimljiv deo sa ovog prostora. Njihov ukus, njihova tehnika i te kako su zanimljivi, ne samo ovde, već i mnogo šire, na tlu cele Evrope – istakla je etnolog Muradija Krhović-Jerebičanin.
Bonus video:
(Espreso/zenablic/TM)
Dodaj komentar