Seksi gaćice su nastale kada je gradonačelnik Njujorka s početka 20. veka tražio da plesačice sakriju svoju golotinju dok igraju.
Da li ste se ikada zapitali ko je izmislio tanga gaćice ili zašto se dugmad na muškim košuljama nalazi na desnoj, a na ženskim na levoj strani? Saznajte zanimljive činjenice o poreklu modnih dodataka sa kojima se svakodnevno susrećemo.
Za egzotične plesačice
Možda i nije iznenađujući podatak da je za nastanak popularnih tangi zaslužan muškarac. Ali sigurno niste znali da je reč o bivšem gradonačelniku Njujorka Henriju Fjorelu la Gvardiji, koji je rukovodio najvećim gradom SAD početkom 20. veka. Prisustvujući jednom šou-programu na kome su nastupale egzotične plesačice, što je bila tipična zabava za to vreme, La Gvardija je bio začuđen kada je video da one ne nose ništa ispod haljina. Naredio je da moraju da obuku donji veš kako bi se pokrili bar intimni delovi. Tadašnji krojači su se latili posla i dizajnirali donji veš koji će pokriti intimne delove, ali neće biti upečatljiv. Tako su nastale tange.
Po šest prstiju
Cipele sa četvrtastim vrhom kakve muškarci danas nose osmislio je takođe muškarac još krajem 15. veka. To je bio francuski kralj Karlo Osmi i imao je problem sa deformisanim stopalima jer je na svakom imao po šest prstiju. „Dizajnirao“ je cipele četvrtastog vrha, a model se zadržao do današnjih dana.
Dalje od prljavštine
Obuća s platformom, koja se s vremena na vreme vraća na scenu, prvobitno je osmišljena da bi noge ostale čiste i što dalje od prljavštine, a u modu je ušla tek u 14. veku u Veneciji. U to vreme one su bile oslikane i visoke čak i do 70 centimetara.
Ne za brisanje nosa
Manžetne su se pojavile u 19. veku jer su tada muškarci nosili košulje uštirkanih okovratnika i ivica rukava. Pošto su one bile poprilično krute, proizvođači su smatrali da bi zatvarač na rukavu bio praktičniji za takav materijal nego dugmad. Tako su nastale manžetne, a dugmad na ivicama rukava „izmislio“ je Napoleon Bonaparta da bi vojnike sprečio da o rukave brišu nos.
Ako niste znali…
Žensko i muško kopčanje nastalo je iz praktičnih razloga. Muškarci su se kroz istoriju sami oblačili, a većina njih su desnoruki, a s druge strane, žene su u viktorijansko doba često oblačile sluškinje, kojima je bilo lakše da zakopčaju dugmad raspoređenu s leve strane.
Dodaj komentar