Umesto da svađi pristupate napadanjem druge osobe, pokušajte da joj pokažete kako se zapravo osećate.
Svađe i rasprave su prirodni deo života, ali ono na šta ljudi uglavnom zaboravljaju u tim trenucima jeste da nije važno da nadglasate ili uvredite drugu stranu, već da rešite problem koji je doveo do te svađe.
Mnogi tada ne biraju reči, pa čak koriste i neke koje zapravo mogu pogoršati situaciju, a u pitanju su „nikad“ i „uvek“.
Detaljnije o tome objasnila je za „Self“ Gajen Armian terapeutkinja iz Los Anđelesa, specijalizovana za veze.
– Trebalo bi da izbegavate korišćenje reči „nikad“ ili „uvek“. Svaki put kad vaš partner zaboravi pokupiti prljave čarape s poda, nemojte odgovoriti s: „Uvek ostavljaš svoje stvari da leže okolo.“ Ili kada vam je muka od stalnog ponavljanja, potrudite se da instinktivno ne vičete: „Nikad me ne slušaš!“ – kaže za Aramian i dodaje:
– Ove izjave uglavnom nisu činjenične – kaže Aramian.
Da se poslužimo prethodnim primerima, verovatno je bilo trenutaka kada vas je partner poslušao ili barem jedanput pospremio odeću s poda.
– Čak i ako su vaše optužbe bile tačne, reći „uvek“ ili „nikad“ mogu dovesti do toga da partner pokrene odbrambeni mehanizam, a razgovor ne može biti produktivan kada se bilo koji od partnera brani – dodaje ona.
Teško je aktivno slušati i rešavati problem ako ste usredsređeni na protiv napad i odbranu. To ne znači da bi trebalo da isključite svoja osećanja. Neslaganja i iskrenost u vezi sa svojim brigama i ljutnjom zapravo mogu pomoći da produbite odnos i da se zbližite. Međutim, to je samo ako ovim sukobima pristupite pažljivo.
– Učinkovitiji i pažljiviji pristup od napada s „uvek“ ili „nikad“ je ako koristite „ja izjave“ i preoblikujte svoju frustraciju u zabrinutost umesto u optužbu – preporučuje Aramian.
Na primer, pre nego što partnera napadnete jer zaboravlja na izlaske, započnite razgovor rečenicom:
– Stvarno sam se radovala izlasku koju si planirao za večeras. Šta se dogodilo?“ Ili, ako činite mnogo za njega, a osećate se potcenjeno, jer mislite da partner ne iskazuje zahvalnost, pokušajte nešto poput:
– Osećam se kao da ne priznaješ trud koji sam uložila u to da provodimo više vremena zajedno. Šta misliš?
– Na taj način, komunikaciju otvarate iz znatiželje, umesto da ulazite s pretpostavkom da vaš partner „nikada“ ili „uvek“ nešto radi – kaže Aramian.
Na kraju krajeva, u zdravoj vezi, krajnji cilj rešavanja problema je ojačati vašu vezu, a ne pobediti u raspravi oko toga ko je u pravu.
Dodaj komentar