Upala uha češće se javlja kod dece, ali na nju nisu otporni ni odrasli, a obično nastupa tokom jeseni i ranog proleća
Infekcija ili zapaljenje srednjeg uha nastaje kada virus ili bakterija zahvati područje iza bubne opne, a u pitanju je stanje poznato kao otitis media.
Kako navodi američka Nacionalna medicinska biblioteka, upala srednjeg uha javlja se na tlu Amerike kod 80% dece do treće godine.
Većina slučajeva nastupa tokom zime ili ranog proleća, a obično nestaje bez ikakvih lekova. Ipak, ukoliko se javi temperatura ili ako bol ne prestaje – trebalo bi potražiti medicinsku pomoć.
Koje vrste zapaljenja srednjeg uha postoje?
Medicinska platforma Healthline ističe da su utvrđene dve vrste upale uha:
- akutni otitis
- sekretorni otitis
Akutni otitis srednjeg uha je vrsta infekcije koja nastupa brzo i praćena je otoko i crvenilom iza i oko bune opne. Često se, kao rezultat zarobljene gnojne tečnosti ili sluzi iza bubne opne, javljaju povišena telesna temperatura, bol u uhu i oštećenje sluha, navodi Heathline.
Sekretorni otitis srednjeg uha predstavlja izliv koji je posledica nepotpunog lečenja akutene upale ili zapušenosti Eustahijeve tube bez infekcije.
Šta izaziva upalu uha?
Zapaljenje srednjeg uha uglavnom potiče od prethodne infekcije respiratornog trakta koja se širi na uši, piše Healthline. Kada se Eustrahijeva cev, koja povezuje srednje uho sa ždrelom, blokira, tečnost se nakuplja iza bubne opne. U toj tečnosti se bakterije često šire, što dalje izaziva bol i upalu.
Koji su simptomi upale srednjeg uha?
Postoji niz znakova povezanih sa zapaljenjem srednjeg uha, a najčešće su to:
- bol u uhu
- razdražljivost
- teškoće sa spavanjem
- povlačenje za uši
- povišena temperatura
- gubitak ravnoteže
- problemi sa sluhom
- mučnina i povraćanje
- dijareja
- smanjen apetit
- zapušenja
Koji je najbolji način za lečenje upale srednjeg uha?
Postoji više načina za lečenje zapaljenja, a akutna upala se može lečiti antibioticima. Kako piše Healthline, sekretorni otitis obično nije praćen infekcijom, pa antibiotici neće biti ni korisni ni neophodni.
Lekar će terapiju zasnovati na osnovu starosti, opšteg zdravlja i istorije bolesti, a uz to će razmotriti:
- ozbiljnost upale ili infekcije
- sposobnost tolerancije na antibiotike
U zavisnosti od težine infekcije, lekar vam može reći da je najbolja opcija najpre lečiti bol i sačekati da vidite da li simptomi nestaju, a uobičajen tretman je ibuprofen ili drugi lek protiv bolova i za snižavanje temperature.
Simptomi koji traju duže od tri dana obično znače da će lekar preporučiti antibiotike, ali imajte u vidu da oni neće izlečiti infekciju ako je uzrokovana virusom.
BONUS VIDEO
Zapaljenje pluća posle 65 godine je veoma OPASNO!
( Glossy, Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar