Iako je depresija koja se kod žene javlja posle rođenja deteta relativno česta pojava, još uvek je retkost čuti da se neko zbog toga obratio za pomoć, iako je u pitanju ozbiljno stanje.
Postporođajna (postpartalna) depresija predstavlja oblik depresije koji se javlja posle rođenja deteta, a u pitanju je relativno često, ali ozbiljno zdravstveno stanje, koje pogađa jednu od sedam majki nakon porođaja.
U pitanju je problem koji ne sme da se shvata olako i ozbiljan poremećaj koji može da se prevaziđe ukoliko se potraži pomoć.
Ako ste kod sebe prepoznali znakove postporođajne depresije, najvažnije je da znate da niste ni sami ni krivi za bilo šta i da možete da se oporavite.
Koji su simptomi postporođajne depresije?
Kako piše medicinska platforma Healthline, sasvim je normalno da se žene nakon porođaja osećaju tužno, prazno, neraspoloženo ili umorno, što je stanje poznato i kao „bebi bluz“.
Ono se ne sme mešati s postpartalnom depresijom – ona ide dalje od toga i traje nedeljama nakon rođenja bebe. Njeni simptomi mogu da budu toliko ozbiljni da ometaju svakodnevni život i sposobnost funkcionisanja, a razlikuju se od osobe do sobe, pa čak i iz dana u dan.
Iako znakovi ovog oblika depresije mogu da se razviju bilo kad nakon porođaja, uglavnom je to slučaj u roku od jedne do tri nedelje kasnije. Zbog nje žena može da oseti da se nije dovoljno povezala s bebom, pa čak i kao da je ne voli, a ključno je da ima na umu da ta osećanja nisu njena krivica.
Ostali simptomi postporođajne depresije su:
- osećaj tuge i plačljivost,
- osećaj preopterećenosti,
- misli o povređivanju sebe ili bebe,
- manjak interesovanja za bebu,
- nedostatak energije ili motivacije,
- osećaj bezvrednosti, krivice i da ste loš roditelj,
- previše ili premalo sna,
- promene u apetitu,
- osećaj anksioznosti,
- hronične glavobolje, bolovi i
- stomačni problemi.
Ako ste primetili ove simptome i oni traju duže od dve nedelje, obavezno to recite lekaru i potražite pomoć što pre jer rešenje postoji.
Šta izaziva postporođajnu depresiju?
Tačan uzrok ovog stanja nije jasan, ali je poznato da određeni faktori mogu da doprinesu pojavi postpartalne depresije. Ona može biti posledica kombinacije fizičkih promena i emocionalnih stesora.
Na primer, tokom trudnoće su nivoi estrogena i progesterona povišeni, a u roku od nekoliko sati posle porođaja se vraćaju na prethodno stanje. Ta nagla promena može da igra određenu ulogu u razvoju depresije, a ostali faktori koji joj doprinose su i:
Istraživanja ukazuju i da stresna iskustva tokom trudnoće mogu da dovedu do razvoja postporođajne depresije, a među njima su razvod, smrt bliske osobe, brige o finansijama i, generalno, stres.
Lečenje postporođajne depresije
I sam razgovor na psihoterapiji, u zavisnosti od težine stanja, može da bude koristan za mame.
Postoji više načina da se prebrodi ovo stanje, a Healthline piše da su antidepresivi jedno od rešenja, uz napomenu da je njima potebno od šest do osam nedelja da počnu da deluju, a u nekim slučajevima je potrebno probati različite vrste dok se ne pronađe pravi lek.
Tu je i hormonska terapija, a značiće vam i zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost, provođenje vremena u prirodi... što je sve samo dodatna pomoć, ali ne i lek za postporođajnu depresiju.
U svakom slučaju je ključno da se obratite psihoterapeutu ili da makar svom izabranom lekaru predočite kako se osećite kako bi vas uputio dalje.
Odvojte vreme za sebe i ne stidite se da kažete porodici i prijateljima šta vas tišti i zatražite pomoć ukoliko vam je potrebna.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
„Često se depresija maskira u telesne simptome“
( Glossy, Prevela i priredila: Tamara Sorak Ranković )
Dodaj komentar