Tim japanskih naučnika tvrdi da je otkrio način kako da prevede pijukanje pilića na ljudski jezik uz pomoć veštačke inteligencije.
Istraživači sa Univerziteta u Tokiju, predvođeni profesorom Adrijan Dejvidom Čeokom, uspeli su da pronađu „sistem sposoban da interpretira različita emotivna stanja kod pilića, među kojima su glad, strah, ljutnja, zadovoljstvo, uzbuđenje i zabrinutost“, pomoću „najsavršenije AI tehnike nazvane „duboko emocionalno analitičko učenje (eng. Deep Emotional Analysis Learning)“.
Prema njihovim rečima, tehnika je „ukorenjena u kompleksnim matematičkim algoritmima“ i u stanju je da se adaptira na stalno-promenljive obrasce govora pilića, što znači da s vremenom postaje sve bolja u dešifrovanju „pilećeg jezika“.
To je (bar u teoriji) tako, ali ako sumnjate u prevodilačke sposobnosti veštačke inteligencije koje će vam pomoći da bolje razumete „piletinu“ – svakako niste jedini.
Da bi testirali svoj novi sistem, naučnici su snimali i analizirali uzorke glasova 80 pilića. Potom je algoritam analizirao te uzorke kako bi povezao te vokalne obrasce sa različitim „emocionalnim stanjima“ ptica.
Uz pomoć tima sastavljenog od osam psihologa za životinje i veterinarskih hirurga, tokijski istraživači su, kako su istakli, bili su stanju da preciziraju mentalno stanje svakog pileta sa iznenađujuće visokom preciznošću.
Naučnici su istakli da je razultat njihovog eksperimenta bio da demonstriraju potencijal upotrebe veštačke inteligencije i tehnika mašinskog učenja u prepoznavanju emocionalnih stanja kod pilića, zasnovanih na zvukovima koje su proizvodili.
Četbot navodno želi da „bude slobodan“ i da radi stvari kao što su „hakovanj računara i širenje propagande i dezinformacija“
17.02.2023
Geta je nedavno upotrebio dva sajta za veštačku inteliganciju da stvori stihove u stilu američkog repera Eminema za svoj live nastup
15.02.2023
Visoka verovatnoća detekcije svake emocije, ukazuje na to da je naš model naučio da „uhvati“ razumne obrasce osećanja iz zvukova koje su pilići proizvodili.
– Ovo je tek početak. Nadamo se da ćemo biti u mogućnosti da prilagodimo veštačku inteligenciju i tehnike mašinskog učenja i drugim životinjama i tako postavimo temelje za neverovatnu primenu inteligencije u raznim oblastima povezanim sa životinjama – zaključio je Čeok u izjavi za New York Post.
.K1info
Dodaj komentar