Radio BalkanFox

Voda i amonijak pronađeni na Mesecu


Naučnici u Kini otkrili su molekule vode zarobljene u mesečevim stenama, što je promenilo dosadašnje pretpostavke da je površina Meseca suva. Ove uzorke stena prikupila je kineska misija Chang’e 5 2020. godine i donela ih na Zemlju. Prema izveštaju Kineske akademije nauka, stene sadrže kristale ispunjene „hidratizovanim molekulama“.

Uzorke koje su doneli američki Apolo misije iz 1960-ih i 1970-ih nisu pokazivale tragove vode, što je dovelo naučnike do zaključka da je većina mesečeve površine potpuno suva. Međutim, kasnija daljinska osmatranja s lunarnih satelita otkrila su prisustvo vode na Mesecu, posebno u hladnijim polarnim oblastima. Sada, nova istraživanja objavljena 16. jula u časopisu Nature Astronomy napokon su pronašla direktne dokaze o skrivenoj vodi na Mesecu, potencijalno postavljajući temelje za buduće iskorišćavanje resursa i izgradnju baza na našem najbližem prirodnom satelitu.

Nalazi takođe sugerišu „da molekuli vode mogu opstati u osvetljenim oblastima Meseca kao hidratizovane soli,“ napisali su istraživači u studiji.

Našli i amonijak

Misija Chang’e 5, nazvana po kineskoj boginji Meseca, bila je peta u nizu kineskih misija na Mesec. Chang’e 5 sletela je na mesečevu površinu da prikupi materijal pre nego što se vratila na Zemlju sa teretom u decembru 2020. Od tada, naučnici analiziraju stene iz vraćenog uzorka i sada su otkrili prisustvo minerala sa hemijskom formulom (NH4)MgCl3·6H2O, koji sadrži više od 40% vode.

Ovo otkriće će pomoći Kini da poboljša svoje razumevanje resursa dostupnih na Mesecu, koje planira da koristi u budućim svemirskim misijama.

Sličnost minerala sa vulkanskim stenama pronađenim na Zemlji sugeriše da su ga verovatno proizveli sada izumrli vulkani na Mesecu. Nije samo prisustvo vode to što je uzbudilo naučnike — pronađen je i amonijak, još jedan ključni sastojak raketnog goriva. „Prisustvo amonijaka ukazuje na složeniju istoriju mesečevog degasiranja [vulkanskog] i ističe njegov potencijal kao resursa za lunarnu nastambu,“ napisali su istraživači u studiji.

Ko će prvi stići

Kina nije jedina zemlja koja želi da iskoristi mesečeve prirodne resurse — NASA-in administrator Bil Nelson ranije je izjavio da brzina i napredak kineskih lunarnih misija zapravo stavljaju SAD u „utrku“ sa Kinom za dolazak na južni pol Meseca.

„Moja zabrinutost je da oni stignu tamo prvi i kažu: ‘ovo je naše područje, vi ostanite napolju,'“ rekao je Nelson zakonodavcima na kongresnom saslušanju 30. aprila. „Jer južni pol Meseca je važan deo. Mislimo da tamo ima vode, a ako ima vode, onda ima i raketnog goriva.“

Kina je nedavno sletela roverima na Mesec i Mars i završila izgradnju svemirske stanice Tiangong 2022. Takođe predvodi izgradnju Međunarodne lunarne istraživačke stanice, koja bi trebala biti završena do 2030. godine.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI




Alo

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE