Ako vam se negde putuje za praznike, imamo nekoliko predloga.
Imamo 3 predloga za najbolji gradski odmor u Evropi – bilo da se odlučite za vikend ili duži jednodnevni izlet.
Saznajte gde da odsednete, šta da jedete i posetite kada stignete u ova tri grada.
1. Lisabon
Ovaj grad se mora istražiti peške.
Posetite kaldrmisane ulice Meander Alfame u kobaltno plavim umetničkim pločicama i sa žutim tramvajima. Pogledajte ruševine Karma, srednjovekovnog manastira uništenog u katastrofalnom zemljotresu 1755. godine. Lutajte oko Belem tornja i manastira Jeronimos pre nego što se gostite toplim kremastim kolačima u „Pasteis de Belem“.
Smešten na brdu pored lisabonskih botaničkih bašta, „The Vintage“ je svetski poznati hotel. Takođe, teško da ćete naći bolji bar na krovu u celom Lisabonu. Ovde naručite Vini Negroni, napravljen od portugalskog vermuta i uživajte u zalasku sunca iznad Castelo de Sao Jorge.
Prijatnih 40 minuta vožnje od Lisabona nalazi se živopisno selo Sintra, nekadašnje skrovište portugalske kraljevske porodice, gde su brda prošarana mirisom borova i romantičnih vila.
Lako je razmaziti se izborom restorana u Lisabonu, ali svakako posetite „Pharmacia“, bivšu vilu pretvorenu u prostor sa apotekarskom tematikom u kojem se služe tradicionalni petiskosi. Takođe bi trebalo da svratite do „Conserveira de Lisboa“ i nabavite šareno upakovane konzerve,čuveni suvenir Lisabona.
2. Atina
Atina je manje posećena u hladnijim mesecima, kada naglo opada broj posetilaca koji se zaustavljaju na putu ka ostrvima.
Temperatura u grčkoj prestonici je u proseku veoma prijatna tokom cele zime.
Pokušajte da rezervišete boravak u „Esperinosu“, stanu u stilu iz 1930-ih u naselju Philopappos Hill – koji je dizajnirao Stamos Majkl i koji je ukrašen savremenim komadima inspirisanim Kikladima i originalnim pločicama.
Greh je otići u Atinu, a ne posetiti Akropolj i Muzej Akropolja, koji u modernom prostoru od betona i stakla izlaže mermerne dorske antikvitete. Za drugačiju perspektivu Partenona, svratite do galaksi bara na krovu hotela „Hilton Athens“. Otvoren 1963. godine, ovaj bar je ugostio brojne poznate goste tokom decenija; od Frenka Sinatre do Aristotela Onazisa…
Uputite se u luku Pirej, čije industrijske ulice krase privatne galerije kao što su „Rodeo“ i „Carvan“, pre nego što se uputite na večeru u Paleo, restoran orijentisan na vino, omiljen među ljubiteljima avangarde.
3. Budimpešta
Budimpešta dobro podnosi niske temperature. Vredi čak i da se malo smrznete da biste noću uživali u Dunavu, njegovim brojnim mostovima i zimskoj atmosferi grada.
Mnoga gradska termalna kupatila su takođe idealna za posetu u hladnijim mesecima. Bazeni u stilu secesije u Gelert banji su očaravajuće lepi.
Klasični hoteli sa pet zvezdica u Budimpešti su jeftiniji nego što biste očekivali. Iskoristite to tako što ćete odsesti u „Gresham – Four Seasons“, koji je smešten u secesijskoj palati, prepunoj sjajnih lustera.
Smešten između Trga heroja i zamka „Vajdahunjad“, prostrano klizalište u Gradskom parku, je prvi put otvoreno 1870. godine i jedno je od najlepših mesta za klizanje u Evropi već više od 150 godina.
Restoran „Salt“ sa Mišelin zvezdicom udahnjuje svež život mađarskoj kuhinji, a kuvar Silard Tot u svoja jela stavlja raznovrsno bilje – od semena ramsona do divljih ljubičica i sitnih šišarki. Odlučite se za degustacijski meni, koji se sastoji od 15 neobičnih jela, uparenih sa lokalnim vinima.
Dodaj komentar