Baštovani savetuju sadnju crnog luka u jesen od početka septembra do kraja oktobra. Zemljište koje se koristi za proizvodnju treba da bude plodno, strukturno i okrenuto suncu. Sadnja se obavlja u četvororedne ili šestoredne trake sa međurednim razmakom u trakama do 20 cm i između traka do 40 cm. U redu je razmak od 3-10 cm, ako je gušće, onda se sukcesivno čupa kako stiže.
Cele godine ćete moći da uživate u zdravom povrću koje ćete jesti u salati, a i za razna kuvana jela.
Benefiti jesenje setve i sadnje su višestruki, a kao dva najznačajnija izdvajaju se konzumiranje svežih plodova u rano proleće i ekonomski efekat koji ovakav način proizvodnje obezbeđuje, jer povrće u rano proleće postiže veliku tržišnu cenu
1. Jak koren – luk koji je zasađen tokom jeseni pustiće jak koren i biće otporniji u proleće
2. Veći luk – u proleće ćete dobiti stamenu biljku koja odoleva vremenskim uslovima.
3. Ukus – pojedini baštovani smatraju da jesenji luk ima bolji ukus
4. Ranije sazrevanje – ako ga posejete u jesen, luk će brže i kvalitetnije da izraste.
Zemlju dobro prekopajte, pa grabuljama poravnajte tako da bude rastresita i čista, bez korenja drugih biljaka. Na pripremljenoj zemlji napravite brazdice i rukama sejte luk, slobodno gusto.
Kada izraste, vi ćete čupati luk i jesti ga i tako stvarati mesto za onaj koji želite da ostane duže u zemlji. Prekrijte luk sa malim slojem zemlje tako što ćete grabuljama da poravnate zemlju.
Preko posejanog luka stavite malč od suve slame ili jednostavnu neki od pokrivača za baštu. Zalivajte jednom nedeljno, ako je jesen suva, a ređe ako pada često kiša.
Dodaj komentar