Radio BalkanFox

Zašto digitalni nomadi sve više odustaju od savršenog života

Kada svoj posao uspevate da iskombinujete sa čestim putovanjima, shvatite da životni stil o kojem ste sanjali baš i nije iz snova.

digitalni nomadi

Digitalni nomadi postali su sinonim za rad na daljinu. Oni putuju, najčešće sa laptopom, sede u kafiću kucajući na tastaturi a u pauzama upoznaju nove gradove i kulture.

Digitalni nomadi mogu da budu frilenseri, preduzetnici koji grade sopstveni biznis ili pak oni koji su zaposleni na puno radno vreme ali rade za kompanije koje se nalaze na drugom kontinentu. Neki su odlično plaćeni i imaju redovnu zaradu, drugi žive “od danas do sutra” i oslanjaju se na ad-hoc prihod. Uglavnom, tvrde stručnjaci, digitalni nomadi su uglavnom visoko obrazovani.

Teško je odrediti tačan broj digitalnih nomada, ali podaci pokazuju da je taj broj naglo skočio tokom pandemije. Ipak, sve veći broj njih priznaje da se iza savršenih fotografija i putopisa na Instagramu krije stvarnost koja nije toliko glamurozna.

I pored mnogobrojnih prednosti, nedostatak povezanosti sa bliskim ljudima negativno je uticao na njihovo mentalno i fizičko zdravlje, pa i na produktivnost. Kao rezultat toga, neki digitalni nomadi su rešili da “pređu na drugu obalu” i takav način života ostave iza sebe.

Jedna od njih, Loren Džulif, podelila je svoje iskustvo sa BBC-jem. Ona je 2011. dala otkaz u supermarketu u Velikoj Britaniji da bi proputovala svet. Pokrenula je veb-stranicu za putovanja sa ciljem da prikupi finansijska sredstva za svoje avanture.

Na njeno iznenađenje, počela je da zarađuje dovoljno i u roku od godinu dana postane digitalni nomad. „Volela sam da putujem. Oduvek sam sanjala da vidim što više i upoznam svet, tako da kada sam taj san ostvarila bila sam odlučna da ga nikada ne pustim. Istražujući nove zemlje, osećala sam se živom i naučila sam toliko toga – o novim kulturama i o samoj sebi.”

Posle pet godina, međutim, uzbuđenje nomadskog načina života širom sveta počelo je da opada.

Loren, koja sada ima 34 godine, svoja putovanja opisala je u početku idilično, ali su se vremenom pretvarila u iscrpljujuće iskušenje od kojeg je očajnički želela da pobegne.

Život i rad u stalnom pokretu imali su posledice na njeno mentalno i fizičko zdravlje. „Počela sam svakodnevno da imam napade panike – one koji su prestajali samo kad sam mogla da zamislim da imam dom“, kaže ona. Odsustvo stabilne zajednice rezultiralo je gubitkom dugotrajnih prijateljstava, što je dovelo do osećanja usamljenosti i depresije.

Lorenino fizičko zdravlje bilo je narušeno jer je često patila od infekcija i trovanja hranom. Pored toga, vodila je nezdrav način života, oslanjajući se isključivo na restoranske obroke tri puta dnevno, svaki dan. I tako godinama.

Njen lični život takođe je patio a održavanje produktivnosti dok ste u pokretu pokazalo se posebnim izazovom. Pokušaj poslovanja, istraživanje novih mesta i suočavanje sa često nepouzdanim internet vezama postalo je previše zastrašujuće.

„Pokušavala sam da efikasno vodim svoj posao… radeći dok sam ležala u krevetu jer sam retko imala pristup stolu.”

Prelomna tačka je došla kada su je napadi panike, koje pripisuje svom nomadskom načinu života, naterali da pronađe dom.

Nakon što se nastanila u Portugalu i potpisala ugovor o zakupu stana, Džulif je u roku od godinu dana utrostručila svoj prihod. Napadi panike su nestali, učlanila se u teretani, počela da kuva zdrave obroke i pronašla je prijatelje.

Odvajanje od nomadskog načina života bila je teška odluka za Loren jer je ona bila digitalni nomad sa punim radnim vremenom. Sve što je radila do tada bilo je usredsređeno na putovanja: vođenje bloga o putovanjima, planiranje budućih putovanja u slobodno vreme i druženje sa prijateljima putnicima.

Beverli Tompson, sociolog sa koledža Sijena, SAD, koja istražuje digitalni nomadizam, kaže da mnogi ljudi koji su izabrali nomadski način života nisu bili spremni za nedostatke koje on nosi sa sobom, delom zato što zajednica često predstavlja idealizovanu sliku putem društvenih mreža i blogova, skrivajući negativne aspekte kao što su usamljenost, problemi mentalnog zdravlja i finansijske borbe.

Foto: Daria Mamont on Unsplash


Original magazin

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE