Ljubivoje Ršumović, poznatiji kao Ršum, nije samo poznati pesnik, već i čovek čija porodična istorija otkriva neke zanimljive činjenice. Sa svojih preko 65 godina stvaralaštva, Ršum je ostavio dubok trag u srpskoj književnosti, ali i u tradicionalnoj medicini.
Prezime Ršumović ima interesantno poreklo – sinonim je za džumbus, a po njemu je cela porodica dobila prezime. Ljubivoje Ršumović, rodom sa Zlatibora, nosi u sebi duh svojih predaka, koji su bili poznati po svojoj mudrosti i veštinama lečenja.
Samim tim je Ljubovije Ršumović odrastao u skladu sa tradicionalnim vrednostima Zlatibora, gde je naučio da ceni prirodu i knjige. Kao dete, preležao je tešku upalu pluća, a lečenje kozjim lojem i upala su mu poslužili kao inspiracija za pisanje pesama.
Iako je završio studije komparativne književnosti, uticaj Duška Radovića bio je presudan u odluci da se posveti pisanju poezije za decu. Sa suprugom Natašom, koja mu je bila životni saputnik, proveo je više od pola veka u ljubavi, poštovanju prirode i stvaralaštvu, prenosi „Eklinika“.
Ršum sebe opisuje kao osobu koja je „laka na jelu“ i koja uživa u hedonizmu. Sa ljubavlju priča o svojoj kući u Baćevcu, okruženoj prirodom i knjigama, gde se oseća slobodno i inspirisano.
Iz porodične tradicije, Ršum je naučio o lekovitim svojstvima bilja i načinima lečenja. Njegov deda Stevan bio je vojni bolničar u Prvom svetskom ratu, a kasnije je postao poznati narodni lekar koji je koristio lekovite trave i meleme za lečenje.
– Moj deda je bio travar sa Zlatibora, majka je to preuzela od njega, a i ja se malo time bavim. Od gaveza koji raste na mom placu, pravim meleme za rane. Znam i da je čaj od kore divlje kruške odličan protiv visokog šećera i holesterola. Pripremao ga je moj otac Mihailo, njegov otac, a danas i ja – objasnio je Ljubivoje.
Dodaj komentar