Radio BalkanFox

Životna priča Milene Pavlović Barili

Milena Pavlović Barili bila je žena van svog vremena, neprihvaćena u Srbiji, patila je i umrla kad je bila najsrećnija 

MILENA PAVLOVIĆ BARILI JE BILA JEDINSTVENA I NEPREVAZIĐENA
MILENA PAVLOVIĆ BARILI JE BILA JEDINSTVENA I NEPREVAZIĐENAfoto: Ванилица/Wiikimedia Commons

Čuvena srpska slikarka, Milena Pavlović Barili rođena je 5. novembra 1909. godine u Požarevcu. Bila je dete ljubavi, prvo i jedino dete Srpkinje Danice Pavlović i Italijana Bruna Barilija.

 

Danica Pavlović bila je potomak najstarije Karađorđeve ćerke Save, studirala je klavir i pevanje na Minhenskom konzervatorijumu. Tamo je upoznala Bruna Barilija.

 

Kasnije se iz pisama saznaje da je bila očarana njegovom duhovitošću i talentom. Bruno Barili bio je kompozitor, pesnik, muzički kritičar, pisac nekoliko knjiga. Ovo je važno napomenuti jer su roditelji imali veliki značaj u formiranju ličnosti i karaktera Milene Pavlović Barili.

Milena Pavlović Barili bila je jedna od najpoznatijih i najcenjenijih srpskih slikarki i pesnikinja, koja je ostavila dubok trag u umetnosti 20. veka. Njena životna priča je inspirativna i pomalo tragična, obeležena velikim uspesima, ali i preprekama koje je morala da prevaziđe.

 

Njen otac Mario Pavlović bio je advokat, a majka je bila pesnikinja i prozaistkinja. Milena je od malih nogu pokazivala interesovanje za umetnost, a talenat za slikarstvo i poeziju bio je očigledan već u detinjstvu.

 

Iako je počela sa slikanjem u Srbiji, Milena je vrlo brzo odlučila da se školuje u inostranstvu. 1927. godine odlazi u Italiju, gde upisuje Akademiju umetnosti u Veneciji.

U Italiji je bila pod uticajem modernističkih i nadrealističkih pravaca, ali se posebno isticala svojim jedinstvenim pristupom umetnosti. Tokom boravka u Italiji, razvila je specifičan stil koji je spajao simbolizam, impresionizam i elemente nadrealizma.

 

Iako je dobar deo života provela van granica Srbije oduvek je bila ponosna na svoje srpsko poreklo što je ostalo i zapisano u njenim spisima.

 

Znaš mamo, na dnu moje duše ima jedan plamičak, kao kandilo koje se nikad ne gasi, uvek je živo i treperi, a to je moje srpsko poreklo. Svet je divan. Zemlje lepe, ljudi interesantni, ali ni jednu varoš ne volim kao što Beograd volim rano ujutro. I nigde mi nije nebo lepo kao noću iz naše požarevačke avlije. Ni u Španiji, ni u Italiji! Naše je najlepše!

Pored slikarstva, Milena je bila i pesnikinja. Njen pesnički izraz bio je duboko emotivan, introspektivan, često prožet filozofskim pitanjima o životu, smrti i postojanju. U njenim pesmama često se javljaju tematski motivi ljubavi, prirode, kao i bazične refleksije o postojanju.

 

Njeni najpoznatiji slikarski radovi obuhvataju portrete, autoportrete, kao i apstraktne kompozicije. Njene slike su snažno izražavale unutrašnje emocije i duboke refleksije o identitetu i postojanju.

 

Milena Pavlović Barili je bila vrlo ambiciozna, ali i vrlo osetljiva ličnost, a njeno zdravlje nije bilo najbolje. Veći deo života provela je sa zdravstvenim problemima, a zbog toga je bila često prisiljena da se povuče iz javnog života. Zbog toga nije doživela da njeni radovi postanu potpuno prepoznati na svetskoj umetničkoj sceni za života.

Milena se kretala kroz život hrabro, iako su joj na tom putu stajale brojne prepreke. 

 

Majka Danica Pavlović znala je da govoriti strane jezike znači otvoriti sebi još jedan prozor kroz koji se može gledati u svet. Tako je malu Milenu učila da priča italijanski, nemački i francuski. Devojčica sa 5 godina tečno čita i piše tri jezika. Majka je znala da je najvažnije da njeno dete vidi svet, pa su stalno putovale, što je u Mileni razvilo nomadski duh.

 

Milena Pavlović Barili bila je oduševljena Parizom, zaljubljuje se u taj grad, u Luvr, u Versaj, u svetle krovove i velike parkove. Od oduševljenja joj se zdravlje pogoršava, što se dešavalo svaki put kada oseti veliko uzbuđenje i ljubav prema nečemu. Svaku njenu ljubav i strast prati neka nova bolest koja joj oslabi telo. Prvi put se zaljubila vatreno i stidljivo i to u Rudolfa Valentina.

Iako ih je bilo mnogo Milena nije bila zainteresovana za udvarače. Parizom su počele da kruže priče kako je Milena u incestuoznoj vezi sa majkom, koje je proširio Sava Šumanović, da bi kasnije to demantovao, kazavši da je te priče plasirao Vaše, kome se Milena izuzetno dopala.

 

Ona je bila zblanuta i šokirana. Muza Lotovog kružoka, slikarka Kiki objasnila je Mileni da treba da pronađe muškarca, kako bi demantovala svoje ljubomorne udvarače. Ubrzo se zaljubila u jednog pijanistu iz jugoistočne Azije.

 

Danica Pavlović je želela da se njena ćerka dobro uda. Milena nije s njom razgovarala o poznatim muškarcima počevši od Hercoga Franc Jozefa Habzburškog do Alfreda de Lijagara, princa Faradina, koje je prikazala na svojim slikama. Bila je nesrećno zaljubljena u Kubanca Rodriga Gonzalesa, ali ta ljubav nije imala budućnost.

Krajem 1943. godine Milena Pavlović Barili udala se za dosta mlađeg Roberta Goslena. Godine 1944. dok su se vraćali klizavim putem na konju, ona pada i povređuje kičmu. Šest meseci je ležala u gipsu. Za to vreme Goslen je bio brižan ali često odsutan. U knjizi „Tajni život slavnih Srpkinja“ Isidora Bjelica dolazi do skandaloznih činjenica da je Goslen bio homosksualac, te da su Njujorkom kružile priče o njegovoj biseksulanosti.

 

Umrla je 1945. godine u Njujorku a njena smrt se tumačila na više načina. Jedni su tvrdili da je umrla od posledica pada s konja, a drugi da je umrla od srčanog udara. Isidora Bjelica u svojoj knjizi navodi da je Milena Pavlović Barili bila čak i u službi špijuna, te da je možda ubijena od strane neke tajne službe.

 

Njena smrt je bila tragična i nagla, a mnogi smatraju da je umetnica otišla prerano, ne doživivši punu valorizaciju svog talenta.

 

Bonus video:

Priča o Dejani Bačko, devojci koja je rođena bez ruku 

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Pregledač zvučnih zapisa