Na prostore Balkana stiglo je preko latinskog i grčkog jezika, gde se piše kao Ioanna. Ovo ime se smatra izvedenicom od muškog hrišćanskog imena Jovan ili Ivan, dok je takođe i verzija imena Ivana.
Ime Jovana ima duboko religijsko značenje: „ona koja je draga Bogu“, „koju Bog voli“, ili „ona kojoj se Gospod smilovao“. Prema narodnim verovanjima, devojčice koje nose ovo ime predodređene su za sreću i uspeh, jer su im „zvezde naklonjene“.
Devojčice s ovim imenom obično su vedrog duha, brzo uče i omiljene su u društvu. Popularnost imena Jovana posebno je izražena u Srbiji, Makedoniji i Republici Srpskoj, gde je među najčešćim izborima za žensku decu.
Na Balkanu se ime pojavljuje u obliku Jovana, dok su izvedenice kao što su Jovanka, Joana i Joanka takođe zastupljene. Popularni nadimci uključuju: Joksi, Joksica, Jokica, Jocika, Joca i Joka.
U svetu su poznate varijacije poput Džejn, Johana, Džoana, Janis, Đovana i Džoan.
Ime Jovana nalazi se i u Svetom Jevanđelju po Luki, gde ga nosi jedna od žena koje prate Isusa na njegovim putovanjima. Ona se ubraja među retke žene pomenute u Bibliji kao „sluge žene“ i simbol je čistog srca i vere.
Srpska pravoslavna crkva slavi Svetu Jovanu Mironosicu 27. juna po crkvenom, odnosno 10. jula po gregorijanskom kalendaru. Ovo dodatno ističe značaj i duhovnu vrednost ovog imena u hrišćanskoj tradiciji.
Mnoge pesme narodne muzike posvećene su ženama s imenom Jovana. Jedna od najlepših je svakako makedonska „Jovano, Jovanke“, koja je simbol ljubavi i tradicije.
Dodaj komentar